Podpisano umowę na dofinansowanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Przasnyszu, opracowanie dokumentacji dotyczącej termomodernizacji budynku przy ul. Makowskiej, zapobieganie bezdomności zwierząt, a także inicjatywy seniorów i działkowców – to projekty, które otrzymają dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego. Łącznie to ponad 4,2 mln zł wsparcia.

 

W czwartek w Przasnyszu umowy podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski.

W tym roku samorząd województwa realizuje 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na realizację ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji. Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, przekrój dofinansowanych projektów jest szeroki. – Wygranymi są tu przede wszystkim mieszkańcy, bo programy dotyczą m.in. poprawy bezpieczeństwa i jakości życia, ale też tworzenia przestrzeni sprzyjających integracji czy aktywnemu wypoczynkowi. Dziś mamy tego przykład. Podpisujemy kilka umów na mniejsze, ale potrzebne i oczekiwane inwestycje, ale także umowę na dofinansowanie projektu, który ma ogromny potencjał społeczny, czyli na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Przasnyszu.

 

4 mln zł na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Przasnyszu

Decyzją radnych województwa mazowieckiego miasto Przasnysz otrzyma 4 mln zł wsparcia w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. To środki na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego (COM) w Przasnyszu przy ul. Magnolii. Ma to być budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym, o całkowitej powierzchni zabudowy 759,74 m2 i powierzchni użytkowej 633,70 m2, zlokalizowany na działce o powierzchni 4560 m2 będącej własnością miasta. Obiekt będzie przeznaczony dla 20 osób. Zostanie on podzielony na część mieszkalną, przeznaczoną dla pobytu całodobowego (9 miejsc) i część do pobytu dziennego 8-godzinnego (11 miejsc). Zaplanowane zostało również zagospodarowanie terenu wokół budynku wraz z wydzieloną częścią rekreacyjno-wypoczynkową.

Projekt realizowany jest z myślą o osobach ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Centrum opiekuńczo-mieszkalne będzie nową formą wsparcia dla mieszkańców miasta. W placówce zachowana zostanie równowaga między zabezpieczeniem potrzeb uczestników związanych z niepełnosprawnością i zdrowiem, nabywaniem umiejętności i kompetencji oraz rekreacją i spędzaniem wolnego czasu. Budowa COM to także odpowiedź na zidentyfikowany na terenie powiatu problem braku ośrodków oferujących opiekę wytchnieniową, stanowiącą formę wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

 

Mazowsze dla czystego powietrza

Radni województwa pomogą w walce o jakość powietrza na Mazowszu. Na opracowanie dokumentacji dotyczącej termomodernizacji budynku przy ul. Makowskiej 142 w Przasnyszu samorząd województwa przeznaczy blisko 66 tys. zł.

 

Na integrację seniorów

Organizowany już po raz drugi program „Mazowsze dla seniorów” to pieniądze na dofinansowanie inicjatyw podejmowanych przez gminne rady seniorów. W tym roku samorząd Mazowsza wesprze 100 takich projektów. Całkowita wartość dofinansowania to 2,4 mln zł. W Przasnyszu pomoc finansową otrzymały dwa projekty – „Aktywny Senior – inicjatywy przasnyskiej Rady Seniorów na rzecz poprawy jakości życia seniorów” oraz „Aktywność społeczna i edukacyjna Seniora – inicjatywy przasnyskiej Rady Seniorów na rzecz poprawy jakości życia seniorów”. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczy ponad 50 tys. zł.

 

Mazowsze dla zwierząt

W ramach inicjatywy „Mazowsze dla zwierząt 2023” miasto Przasnysz otrzyma od samorządu województwa mazowieckiego 20 tys. zł na zapobieganie bezdomności zwierząt.

 

Mazowsze dla działkowców

O wsparcie mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, na których terenie funkcjonują rodzinne ogrody działkowe. Wnioski do programu złożyło 37 gmin i wszystkie z nich otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln zł. Umożliwi to realizację inwestycji na terenie 100 ROD. W Przasnyszu, dzięki wsparciu samorządu Mazowsza – 84,8 tys. zł, zostanie zrealizowanych 5 projektów.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments