Podejrzenie rakotwórczej substancji w produktach Pepco

Firma Pepco Poland sp. z o.o. zablokowała możliwość sprzedaży produktów we wszystkich sklepach sieci PEPCO i zwróciła się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o dodatkowe badanie próbki kontrolnej, zaś organy PIS prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

 

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach. Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny stwierdzony poziom migracji może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Pierwszorzędne aminy aromatyczne są grupą związków chemicznych powszechnie wykorzystywanymi w m.in. produkcji pestycydów, wyrobów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych, gumy, polimerów epoksydowych, tuszów (barwniki azowe). Wiele PAA podejrzewanych jest lub ma udowodnione działanie rakotwórcze.

Produkty o których mowa to: nabierki z poliamidu, łyżka do gotowania z poliamidu i łopatka do teflonu z poliamidu i ubijacz do piany z poliamidu.  (PLU 316048 – Łyżka kuchenna P02, PLU 316049 – Ubijacz do piany P02, PLU 316050 – Szumówka P02, PLU 316051 – Nabierka P02, PLU 316052 – Łopatka do teflonu P02, PLU 316053 – Ubijak do ziemniaków P02.)

GIS zaleca, żeby nie należy używać wskazanych produktów do kontaktu z żywnością.

 

 

ren


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments