Podczas upału dziecko spało samo w zamkniętym aucie. Na miejsce wezwano policję

Interwencją policji skończyło się zostawienie dziecka w nagrzanym aucie na parkingu przed jednym ze sklepów w Makowie Mazowieckim.

 

Do zdarzenia doszło w czwartek w Makowie Mazowieckim. Przypadkowa kobieta na parkingu jednego ze sklepów, dostrzegła dziecko w zamkniętym samochodzie. Ponieważ temperatura na zewnątrz wynosiła ponad 30 stopni, wezwała policję.

Po przybyciu policji, na miejsce zdarzenia zadysponowano również karetkę pogotowania.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna który pozostawił dziecko w aucie, to obywatel Gruzji. Do sklepu poszedł ze starszym z dzieci, młodsze zostawił, gdyż te spało. Mężczyzna w markecie przebywał kilka minut, w aucie zostawił uchylone szyby. Mimo to policjanci apelują i przestrzegają, by przy wysokich temperaturach powietrza nie zostawiać dzieci w aucie, nawet na chwilę.

 

– Zaparkowany samochód w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie. Nawet do 50-60 stopni Celsjusza może sięgać temperatura w jego wnętrzu. To bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu osób, bądź zwierząt pozostawionych wewnątrz pojazdu. Każdy kto w gorący dzień zobaczy dziecko, czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować, powiadamiając Policję – informują.

 

Jak zachować się widząc dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym aucie?

Przede wszystkim sprawdzić, czy samochód można otworzyć i czy z dzieckiem można się w jakiś sposób komunikować. Jeśli nie, warto rozejrzeć się i ustalić, czy właściciel auta może znajdować się w pobliżu, np. w sklepie, urzędzie czy przychodni. W przypadku sklepu można zawiadomić obsługę, aby spróbowała wezwać niefrasobliwego właściciela przez głośnik.

Natomiast jeśli widzimy, że dana sytuacja bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie dziecka, bądź zwierzęcia, to możemy wybić szybę. Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

 

Działanie w stanie wyższej konieczności powoduje, że za wybicie szyby w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia osób, bądź zwierząt będących wewnątrz nagrzanego auta nie poniesiemy odpowiedzialności karnej.

 

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia Dziedzic
Gosia Dziedzic
2 lat temu

Ja tam babę widzę przy matrixie