Podatki od nieruchomości w Przasnyszu w górę

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Przasnysz burmistrz Łukasz Chrostowski zaproponował radnym podniesienie stawek podatku od nieruchomości na poziomie o ok. 3,6 % wyższym w stosunku do obowiązujących w roku bieżącym.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały zaproponowane stawki nie przekraczają stawek ustalonych przez  Ministra Finansów. – W wyniku zmiany stawek podatkowych znacznie wzrosną dochody budżetu miasta, natomiast wprowadzona podwyżka nie będzie drastycznie odczuwana przez przeciętnego mieszkańca – czytamy.

Dzięki podwyżce dochody miasta mają wzrosnąć o ok. 259 tys. 671 zł. Za podwyższeniem stawek głosowało 12 radnych, 1 wstrzymał się od głosu (Maciej Smoliński), 2 było przeciw (Wojciech Długokęcki, Arkadiusz Chmielik).

– Podatki od nieruchomości w Przasnyszu po raz kolejny zostaną podniesione. Z jednej strony trudno się dziwić, że burmistrz przedkłada radzie propozycję kolejnej podwyżki w okresie, gdzie wszystko wokół dynamicznie rośnie (inflacja znajduje się na rekordowym poziomie). Z drugiej strony musimy pamiętać, że takimi decyzjami jeszcze bardziej obciążamy mieszkańców, którzy za prąd, śmieci, opłaty za przedszkole i żłobek płacą coraz więcej. Choć podwyżka nie była duża, to z uwagi na wątpliwości związane z rosnącymi obciążeniami dla mieszkańców Przasnysza byłem jej przeciwny. Niestety mój głos niewiele zmienił, ponieważ od wczorajszego dnia koalicja PSL, Młodzi z Regionu, Bezpartyjni i nowa radna Krystyna Sawicka tworzą nową większość w radzie. Ta grupa poparła podwyżkę zaproponowaną przez burmistrza – komentuje Arkadiusz Chmielik.

 

Szczegóły dotyczące nowych stawek przedstawiamy poniżej:

 1. od gruntów:
 • związanych z prowadzeniem działalności  gospodarczej,  bez  względu  na  sposób  zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,88 zł od 1 m2 powierzchni (wzrost o 3 gr)
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,70 zł od 1 ha powierzchni (wzrost o 10 gr)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,36 zł od 1 m2 powierzchni (wzrost o 1 gr)
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – 3,10 zł od 1 m2 powierzchni (wzrost o 10 gr).
 1. od budynków lub ich części:
 • mieszkalnych – 0,80 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 3 gr)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 21,80 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 80 gr)
 • zajętych na  prowadzenie  działalności  gospodarczej  w zakresie  obrotu  kwalifikowanym  materiałem siewnym – 10,90 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 40 gr)
 • związanych z udzielaniem  świadczeń  zdrowotnych  w rozumieniu  przepisów  o działalności  leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 15 gr)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 6,90 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 20 gr)

Stawki od budowli nie ulegają zmianie, czyli 0,2 % i 2% od wartości budowli.

 

ren

Sprawdź również
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bigos
Bigos
6 miesięcy temu

Przejęli radę i bum. Brawo Łukasz Podwyżka. Czekamy na kolejne. Dla was podwyżki poborów, dla nas podatków.

nnn
nnn
6 miesięcy temu
Reply to  Bigos

Znaczna podwyżka diet radnych i Burmistrza. Szkoda Panie Chmielik , ze Panu nie zadrżała ręka jak głosował za kolosalnymi podwyżkami diet radnych i poborów Burmistrza.

Krejza
Krejza
6 miesięcy temu
Reply to  nnn

100% podobnie jak w tysiacach gmin, powiatów, rad miastach Polski. POLSKI WAŁ 2021….

Yogi
Yogi
6 miesięcy temu
Reply to  Bigos

Następna „dobra zmiana”. Kilka dni temu piali wszyscy z zachwytu, że W KONCU ZMIANA W RADZIE NA LEPSZE. No qrde widać właśnie, dla kogo ta zmiana na lepsze. Nachapać się samemu za pieniądze podatników. Brzydzę się wami

Wiola
Wiola
6 miesięcy temu

Jak były podwyżki diet I plac burmistrza to głos decydujący był w ręku opozycji więc to było ich ostatnie danie popisowe

Michał
Michał
6 miesięcy temu

A to dopiero początek. Teraz pieniążki popłyną do reszty świty burmistrza.

Kasia
Kasia
6 miesięcy temu
Reply to  Michał

Już są ustalone. Zwykli pracownicy mają dostać po 200 złotych a zastępca burmistrza kilka tysięcy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu

Dla burmistrza podwyżki. Dla radnych podwyżki. No to teraz podwyżki dla mieszkańców 😅

Sławek
Sławek
6 miesięcy temu

Tego można było się spodziewać. Podwyżki mogły być drastyczne jak się dowiadujemy z artykułu. Cieszmy się że nie są. Od razu widać komfort składania propozycji Radzie Miasta. Wystarczy zaproponować i już mamy prezent Szlachetna Paczka RM dla mieszkańców Przasnysza. Dziękujemy.

Adam
Adam
6 miesięcy temu

Radny Chmielik to by już przestał płakać po odwołaniu najgorszej dla Miasta grupy PiS i PPP, w której jest i której radni też poparli podwyżki, a wcześniej sami głosowali razem z reszta za podwyżkami wynagrodzeń dla burmistrza i siebie.

kolo
kolo
6 miesięcy temu
Reply to  Adam

Dokładnie najgorzej irytujaca Rada w dziejach, dosc , tym Panstwu juz podziekujemy

Szaryczlowiek
Szaryczlowiek
6 miesięcy temu

Ktoś musi płacić za tych co nie płacą, czyż nie? I ktoś musi dokładać do tego, żeby Ci tam w urzędzie mieli więcej, czyż nie? To nic, że to wszystko kosztem, nas, zwykłych, szarych ludzi…

Ait
Ait
6 miesięcy temu

Jeden z najgorszych podatków to od nieruchomości, budujesz urzędasy robią ciągłe problemy nikt nie dokłada nawet złotówki, a gdy wybudujesz ewentualnie kupisz działkę to urzędasy od razu wyciągają brudne lepiące łapy po pieniądze od twojej własności.

nnn
nnn
6 miesięcy temu
Reply to  Ait

W blokach też płacimy podatek od nieruchomości.

Booster
Booster
6 miesięcy temu

Jakie ryby lubi Krysia??? Duże sumy

Tomek
Tomek
6 miesięcy temu

A tak klaskali że większość pisostwo straciło, że teraz będzie cud miód orzeszki, że to mega szansa że będzie normalnie i cyk podwyżka następna 🙂
Jedna chwała kto przy władzy, społeczeństwo trzeba wycisnąć jak cytrynę…
Brzydzę się wami, bo żyje się co raz ciężej.
Miłego dnia.

Krejza
Krejza
6 miesięcy temu

no przeciez podwyżki samorzadach o 100% same z siebie się nie sfinansują… no i w tle Polski Wał znaczy Ład

nie
nie
6 miesięcy temu

Dlaczego politolog milczy o skandalicznych podwyżkach dla samorządowców ? Dlaczego milczy w tej sprawie ? Taki z niego politolog ?

Yogi
Yogi
6 miesięcy temu
Reply to  nie

Jemu płacą za nagłaśnianie innych spraw. Biedak.