Podatki od nieruchomości w Przasnyszu w górę

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Przasnysz burmistrz Łukasz Chrostowski zaproponował radnym podniesienie stawek podatku od nieruchomości na poziomie o ok. 3,6 % wyższym w stosunku do obowiązujących w roku bieżącym.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały zaproponowane stawki nie przekraczają stawek ustalonych przez  Ministra Finansów. – W wyniku zmiany stawek podatkowych znacznie wzrosną dochody budżetu miasta, natomiast wprowadzona podwyżka nie będzie drastycznie odczuwana przez przeciętnego mieszkańca – czytamy.

Dzięki podwyżce dochody miasta mają wzrosnąć o ok. 259 tys. 671 zł. Za podwyższeniem stawek głosowało 12 radnych, 1 wstrzymał się od głosu (Maciej Smoliński), 2 było przeciw (Wojciech Długokęcki, Arkadiusz Chmielik).

– Podatki od nieruchomości w Przasnyszu po raz kolejny zostaną podniesione. Z jednej strony trudno się dziwić, że burmistrz przedkłada radzie propozycję kolejnej podwyżki w okresie, gdzie wszystko wokół dynamicznie rośnie (inflacja znajduje się na rekordowym poziomie). Z drugiej strony musimy pamiętać, że takimi decyzjami jeszcze bardziej obciążamy mieszkańców, którzy za prąd, śmieci, opłaty za przedszkole i żłobek płacą coraz więcej. Choć podwyżka nie była duża, to z uwagi na wątpliwości związane z rosnącymi obciążeniami dla mieszkańców Przasnysza byłem jej przeciwny. Niestety mój głos niewiele zmienił, ponieważ od wczorajszego dnia koalicja PSL, Młodzi z Regionu, Bezpartyjni i nowa radna Krystyna Sawicka tworzą nową większość w radzie. Ta grupa poparła podwyżkę zaproponowaną przez burmistrza – komentuje Arkadiusz Chmielik.

 

Szczegóły dotyczące nowych stawek przedstawiamy poniżej:

 1. od gruntów:
 • związanych z prowadzeniem działalności  gospodarczej,  bez  względu  na  sposób  zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,88 zł od 1 m2 powierzchni (wzrost o 3 gr)
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,70 zł od 1 ha powierzchni (wzrost o 10 gr)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,36 zł od 1 m2 powierzchni (wzrost o 1 gr)
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – 3,10 zł od 1 m2 powierzchni (wzrost o 10 gr).
 1. od budynków lub ich części:
 • mieszkalnych – 0,80 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 3 gr)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 21,80 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 80 gr)
 • zajętych na  prowadzenie  działalności  gospodarczej  w zakresie  obrotu  kwalifikowanym  materiałem siewnym – 10,90 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 40 gr)
 • związanych z udzielaniem  świadczeń  zdrowotnych  w rozumieniu  przepisów  o działalności  leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 15 gr)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 6,90 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 20 gr)

Stawki od budowli nie ulegają zmianie, czyli 0,2 % i 2% od wartości budowli.

 

ren

Sprawdź również
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bigos
Bigos
11 miesięcy temu

Przejęli radę i bum. Brawo Łukasz Podwyżka. Czekamy na kolejne. Dla was podwyżki poborów, dla nas podatków.

nnn
nnn
11 miesięcy temu
Reply to  Bigos

Znaczna podwyżka diet radnych i Burmistrza. Szkoda Panie Chmielik , ze Panu nie zadrżała ręka jak głosował za kolosalnymi podwyżkami diet radnych i poborów Burmistrza.

Krejza
Krejza
11 miesięcy temu
Reply to  nnn

100% podobnie jak w tysiacach gmin, powiatów, rad miastach Polski. POLSKI WAŁ 2021….

Yogi
Yogi
11 miesięcy temu
Reply to  Bigos

Następna „dobra zmiana”. Kilka dni temu piali wszyscy z zachwytu, że W KONCU ZMIANA W RADZIE NA LEPSZE. No qrde widać właśnie, dla kogo ta zmiana na lepsze. Nachapać się samemu za pieniądze podatników. Brzydzę się wami

Wiola
Wiola
11 miesięcy temu

Jak były podwyżki diet I plac burmistrza to głos decydujący był w ręku opozycji więc to było ich ostatnie danie popisowe

Michał
Michał
11 miesięcy temu

A to dopiero początek. Teraz pieniążki popłyną do reszty świty burmistrza.

Kasia
Kasia
11 miesięcy temu
Reply to  Michał

Już są ustalone. Zwykli pracownicy mają dostać po 200 złotych a zastępca burmistrza kilka tysięcy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Dla burmistrza podwyżki. Dla radnych podwyżki. No to teraz podwyżki dla mieszkańców 😅

Sławek
Sławek
11 miesięcy temu

Tego można było się spodziewać. Podwyżki mogły być drastyczne jak się dowiadujemy z artykułu. Cieszmy się że nie są. Od razu widać komfort składania propozycji Radzie Miasta. Wystarczy zaproponować i już mamy prezent Szlachetna Paczka RM dla mieszkańców Przasnysza. Dziękujemy.

Adam
Adam
11 miesięcy temu

Radny Chmielik to by już przestał płakać po odwołaniu najgorszej dla Miasta grupy PiS i PPP, w której jest i której radni też poparli podwyżki, a wcześniej sami głosowali razem z reszta za podwyżkami wynagrodzeń dla burmistrza i siebie.

kolo
kolo
11 miesięcy temu
Reply to  Adam

Dokładnie najgorzej irytujaca Rada w dziejach, dosc , tym Panstwu juz podziekujemy

Szaryczlowiek
Szaryczlowiek
11 miesięcy temu

Ktoś musi płacić za tych co nie płacą, czyż nie? I ktoś musi dokładać do tego, żeby Ci tam w urzędzie mieli więcej, czyż nie? To nic, że to wszystko kosztem, nas, zwykłych, szarych ludzi…

Ait
Ait
11 miesięcy temu

Jeden z najgorszych podatków to od nieruchomości, budujesz urzędasy robią ciągłe problemy nikt nie dokłada nawet złotówki, a gdy wybudujesz ewentualnie kupisz działkę to urzędasy od razu wyciągają brudne lepiące łapy po pieniądze od twojej własności.

nnn
nnn
11 miesięcy temu
Reply to  Ait

W blokach też płacimy podatek od nieruchomości.

Booster
Booster
11 miesięcy temu

Jakie ryby lubi Krysia??? Duże sumy

Tomek
Tomek
11 miesięcy temu

A tak klaskali że większość pisostwo straciło, że teraz będzie cud miód orzeszki, że to mega szansa że będzie normalnie i cyk podwyżka następna 🙂
Jedna chwała kto przy władzy, społeczeństwo trzeba wycisnąć jak cytrynę…
Brzydzę się wami, bo żyje się co raz ciężej.
Miłego dnia.

Krejza
Krejza
11 miesięcy temu

no przeciez podwyżki samorzadach o 100% same z siebie się nie sfinansują… no i w tle Polski Wał znaczy Ład

nie
nie
11 miesięcy temu

Dlaczego politolog milczy o skandalicznych podwyżkach dla samorządowców ? Dlaczego milczy w tej sprawie ? Taki z niego politolog ?

Yogi
Yogi
11 miesięcy temu
Reply to  nie

Jemu płacą za nagłaśnianie innych spraw. Biedak.