Podał policjantom fałszywe dane. Trafił na 4 miesiące do więzienia i odpowie za wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd

34 – latek podczas legitymowania podał policjantom fałszywe dane. Okazało się, że jest poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia za przestępstwo kradzieży z włamaniem. Teraz najbliższe 4 miesiące spędzi w zakładzie karnym. Mężczyzna odpowie także za wprowadzanie w błąd policjantów.

 

We wtorek, 27 lutego około godz. 22:00 policjanci otrzymali zgłoszenie o dwóch podejrzanych mężczyznach, którzy siedzą w zaparkowanym aucie.

– Interweniujący policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego wylegitymowali mężczyzn. Podczas weryfikacji podanych danych w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna kłamie. Zdjęcie zamieszczone w policyjnych bazach danych nie odpowiadało wizerunkowi legitymowanego mężczyzny. Po chwili wyszło na jaw, co było powodem takiego zachowania – informuje asp. Magda Zarembska.

34-latek był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Ciechanowie za przestępstwo kradzieży z włamaniem.

– Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W zakładzie karnym spędzi najbliższe 4 miesiące. Odpowie również za wprowadzanie w błąd policjantów – dodaje rzeczniczka.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 65§ 1 kodeksu wykroczeń:

„Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:

  1. co do tożsamości własnej, lub innej osoby,
  2.  co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

 

j.b.

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aj.
Aj.
1 rok temu

Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, w 2021 r. kontrolowana przez Zbigniewa Ziobrę Prokuratura Krajowa miała kupić oprogramowanie szpiegowskie Hermes, które jest bardziej zaawansowane od Pegasusa.
„Instaluje się w niższej warstwie systemowej, daje większe możliwości ingerencji w urządzenie. Hermes to kombajn, pozwala ściągać dane z zatrzymanych w śledztwach telefonów i śledzić na bieżąco telefon” —czytamy w poniedziałkowym wydaniu „GW”. Hermesa można zainstalować osobie inwigilowanej, nawet gdy telefon jest wyłączony.

Krzysztof P
Krzysztof P
1 rok temu
odpowiada  Aj.

Transakcja zakupu Hermesa przez Prokuraturę Krajową jest faktem, jednak jego funkcja nie wykracza poza analitykę. System służy bowiem do zbierania i zapisywania publicznie dostępnych w internecie danych, czyli mówiąc krótko –  >OSINT-u. Nie może być zatem potężniejszy od Pegasusa, jeżeli nie posiada nawet takich samych funkcji co on.