Poczta Polska od 1 października wprowadza nowy cennik

Od 1 października 2022 roku zmieni się cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym Poczty Polskiej. Podwyżki podyktowane są rosnącymi kosztami.

 

W związku z rosnącymi kosztami pracy oraz transportu, a także ogólnoświatowymi wzrostami cen surowców, które są wykorzystywane przez Pocztę Polską od 1 października nastąpi modyfikacja cennika usług.

Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Spółka zauważa, że jako operator wyznaczony do zapewnienia obywatelom dostępu do powszechnych usług pocztowych, nie może w porównaniu do spółek komercyjnych zamykać nierentownych oddziałów, nawet ze względu na koszty.

 

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową – informuje Poczta Polska.

Od 1 października  będzie obowiązywał nowy cennik. Skala podwyżek wyniesie od kilku do kilkunastu procent. Cena listów nierejestrowanych oraz poleconych w formacie S i M wzrośnie o 30 gr, a za paczki pocztowe w gabarycie A cena będzie większa o 1 złoty. W ten sposób spółka chce ratować rzadziej odwiedzane placówki.

– Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku. Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich – dodaje spółka.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arr
Arr
6 dni temu

Pozwalniać tych wszystkich kierowników i menadżerów…

Marek
Marek
6 dni temu
Reply to  Arr

Kierownictwa cały sztab a przy okienku jedna osoba.

Marek
Marek
6 dni temu

Dobrze byłoby przy okazji wyjść z komuny.

Danzig2137
Danzig2137
6 dni temu

taka ciekawostka, kiedyś w Przasnyszu wysłałem list do chrześniaka swojego, na inną ulicę w Przasnyszu. Dotarł w 5 dni. Najpierw trafił do Ostrołęki i dopiero do Przasnysza. To mówi dużo o tej organizacji.