Po raz trzeci promowali powiat przasnyski w Norwegii

Sławomir Czaplicki – zastępca dyrektora wydziału rozwoju gospodarczego, promocji, rynku pracy, rolnictwa i ochrony środowiska oraz Jarosław Gejda – inspektor ds. rozwoju gospodarczego i promocji w przasnyskim starostwie  – przebywali w dniach od 7 do 11 marca b.r. z wizytą promocyjno – studyjną w Norwegii. To już trzecia wizyta delegacji starostwa powiatowego w tym kraju. Poprzednie wizyty z udziałem starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i skarbnik powiatu Anny Tworkowskiej owocowały partnerską współpracą, środkami finansowymi  funduszy norweskich i realizacją projektów dla mieszkańców naszego powiatu. Przykładem jest aktualnie prowadzony przez starostwo powiatowe z funduszy norweskich projekt zdrowotny dla mieszkańców powiatu, z którego skorzystało bezpośrednio lub pośrednio kilkanaście tysięcy naszych mieszkańców. Także tegoroczne rozmowy kończyły się obiecująco i mamy nadzieję na kolejne projekty wynikające ze współpracy z Norwegami, Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Miast Polskich.

Tygodniowa wizyta odbyła się w całości na koszt rządu norweskiego, Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich. Polskie organizacje samorządowe zapewniły dodatkowo polską obsługę ekspercką. Współpraca polskich samorządów z Norwegią jest przez samorządowców bardzo poważnie traktowana. Polski zespół  samorządowy składał się z 18 osób: samorządowców, prezydentów, burmistrzów, wójtów, przedstawicieli urzędów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Zaproszone samorządy  zajęły pierwsze miejsca w Polsce w swoich kategoriach, jako liderzy organizacji i zarządzania. Nasz powiat został doceniony za model zarządzania, budowane partnerstwo z gminami i miastami wewnątrz powiatu oraz utworzenie stref gospodarczych i szeroko pojęty rozwój.

Każdy dzień wizyty w Norwegii od rana do późnego wieczora wypełniony był wizytami i spotkaniami z władzami i ekspertami miasta Trondheim oraz powiatu Sor Trondelag, wojewody, lokalnych samorządów, instytucji i zakładów pracy. Wielkie wrażenie zrobiło Centrum Pożarnictwa i Ratownictwa dla regionu. Świetne rozwiązania i baza. Spotkania  i bezpośrednie wizyty dotyczyły wielu obszarów, m.in.: infrastruktury i teleinformatyki, energetyki odnawialnej, ochrony zdrowia, ochrony praw dzieci, czy współpracy międzygminnej w regionie. Oczywiście próbowaliśmy uchwycić z czego, jako powiat możemy skorzystać i jak. Mamy nadzieję, że również ta wizyta przyniesie wymierne korzyści i nowe projekty dla mieszkańców naszego powiatu. – mówi Sławomir Czaplicki.

W delegacji w Norwegii było ciekawie i pracowicie. W międzyczasie, głównie na trasie przejazdów był też czas na zwiedzenie interesujących miejsc. Delegacja dobiegła końca, są nowe informacje, wiadomości, kontakty i możliwości. A nawet więcej, powinny być jej konkretne efekty dla naszego terenu – podsumowuje Jarosław Gejda.

Prezentowane przez przedstawicieli powiatu przasnyskiego założenia i modele współpracy oraz rozwoju gospodarczego bardzo zainteresowały zarówno Norwegów, jak i innych polskich samorządowców. Już podjęli oni kontakty partnerskie – chcąc bezpośrednio poznać założenia i strategię rozwoju, które mogliby implikować na swoje tereny. Najwięcej pytań dotyczyło skąd powiat, który praktycznie nie ma dochodów własnych bierze tak wielkie środki na inwestycje i realizację rozłożonej logicznie na kilka lat strategii rozwoju. Duże zainteresowanie budzi też model stowarzyszenia wszystkich gmin i powiatu – dzięki któremu łatwiej można forsować projekty na rzecz mieszkańców i pozyskiwać środki zewnętrzne na ich realizację.

Zainteresowanie naszym powiatem jest większe niż się nam wydaje. Jesteśmy zapraszani na konsultacje, czy konferencje żeby przekazać swoje doświadczenia. Sami również czerpiemy nowe. Sądzimy więc, że to zainteresowanie powiatem przerodzi się niedługo w coraz większe, choć już odczuwalne zainteresowanie firm. Wprawdzie nie mamy super położenia, sąsiedztwa dużego miasta, czy autostrady, ale tworzymy przewagę dobrym uzbrojeniem terenów i  innowacyjnym myśleniem jeśli chodzi o zarządzanie. Tworzymy swoje przewagi systemami zarządczymi opartymi na bardzo dobrych kadrach i kompetencjach ludzi. Kiedy zaczynaliśmy budować strefy to mówiono, że powiaty tego robić nie mogą, powinny robić to miasta  i gminy. Dziś,  kiedy udało się nam tego dokonać, ominąć wszelkie rafy to okazuje się, że jednak można. Można to oczywiście zastosować również do innych obszarów. Sądzę że sporo powiatów ma takie zamiary, by pójść w nasze ślady. Korzystamy z możliwości, jakie dają nam Norwegowie. Inwestowanie w rozwój pracowników, wymianę doświadczeń z krajami wysoko rozwiniętymi wychodzi nam na dobre – stwierdził starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.

W związku ze spadającymi cenami ropy na tynkach światowych, Norwegowie przygotowują swoją gospodarkę, na alternatywne źródła dochodów, ale również poszukują miejsc do dywersyfikacji swoich inwestycji w Europie. Podczas prezentacji szczególnie przypadł stronie norweskiej budowany przez powiat przasnyski model współpracy międzygminnej wraz z powiatem oraz realizowany projekt Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. Dla słynących z efektywnego systemu zarządzania i współpracy pomiędzy samorządami Norwegów – utworzenie z inicjatywy starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego stowarzyszenia Królewiecki Obszar Funkcjonalny – Porozumienie Przasnyskie – był szczególnie bliski i zrozumiały. W tym znajdującym się w dziesiątce najbogatszych krajów świata – model wspólnoty lokalnej i współpracy na poziomie lokalnych samorządów jest szczególnie rozwinięty. System działania norweskich samorządów można podsumować stwierdzeniem „w jedności siła”. To właśnie forsowanie przez starostwo powiatowe takich rozwiązań na terenie powiatu przasnyskiego oraz rozwój gospodarczy i współpraca z wyższymi uczelniami zrobiły na Norwegach największe wrażenie. Choć w tym kraju, to już norma, że sąsiadujące ze sobą samorządy realizują wspólną wizję i długofalową strategię rozwoju – która pozwala im omijać ewentualne niekorzystne dla całej Norwegii tendencje rynkowe – podsumowuje Sławomir Czaplicki.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments