Płocki skwer nazwany imieniem pochodzącej z gminy Czernice Borowe siostry Heleny Pszczółkowskiej

– Skwer przy ul. Mostowej w Płocku, znajdujący się przy zjeździe nad Wisłę, otrzymał imię s. Heleny Pszczółkowskiej (1925-2007), nazywanej „płocką Matką Teresą”- informuje Diecezja Płocka. Uchwałę podjęła Rada Miasta Płocka.

 

Szarytka zajmująca się osobami chorymi i samotnymi, odznaczona medalem „Zasłużony dla Płocka” pochodzi z terenu powiatu przasnyskiego.

Jak informuje Diecezja Płocka, siostra Helena Pszczółkowska urodziła się w 26 maja 1925 r. w Dzielinie, koło Przasnysza (gmina Czernice Borowe). Jako 17-letnia dziewczyna, w czasie II wojny światowej w roku 1942 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Warszawie – sióstr szarytek. Nowicjat rozpoczęła trzy godziny przed wybuchem Powstania Warszawskiego w 1944 r. Pierwsze śluby zakonne złożyła 15 sierpnia 1949 r. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Kielcach, Lublinie, Otwocku; była też siostrą parafialną i siostrą służebną. Do domu sióstr szarytek w Płocku przyjechała w 1966 r. (szarytki były w Płocku przez 237 lat, do września 2021 r.). Ostatnie miesiące życia chora s. Helena spędziła w warszawskim domu sióstr. Zmarła 2 marca 2007 r., w dniu swoich imienin. Żyła 82 lata, została pochowana na warszawskich Powązkach, w kwaterze zgromadzenia. W zakonie przeżyła 63 lata.

 

Szarytka przez około 40 lat zajmowała się czynnie pomocą charytatywną: opiekowała się chorymi, przynosiła im zakupy, pomagała w rozwiązywaniu problemów osobistych i prawnych. W imieniu osób potrzebujących chodziła do różnych instytucji, lekarzy, urzędników, prezesów. Docierała z pomocą tam, gdzie nie docierały instytucje pomocowe.

„W latach 80. i później zajmowała się dystrybucją darów zagranicznych, organizowała spotkania świąteczne, zdobywała leki i pieniądze dla biednych i chorych. Współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Pomoc świadczyła z ogromną prostotą, skromnie, cicho i skutecznie. Przez całe życie realizowała ideał życia poświęconego innym, zgodnie ze ślubem zakonnym, nakazującym służbę ubogim” – czytamy.  S. Helena Pszczółkowska za swoją działalność charytatywną została odznaczona m.in. medalem „Zasłużony dla Płocka”, „Zasłużony Opiekun Społeczny” i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 r. była nominowana w plebiscycie na Płocczanina Stulecia.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam A. Pszczółkowski
Adam A. Pszczółkowski
2 lat temu

Helena Pszczolkowska byla z krza Bladziadkow na Pszczolkach-Czubakach. Czyli od Dyonizego, od Antoniego, od Adama, od Mateusza, od Kacpra, od Antoniego, od Jana, od Tomasza (protoplasty tego krza, urodzonego okolo 1620).