Plastik będzie ograniczany. Za danie w jednorazowym opakowaniu zapłacimy więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Ma ona ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.

 

Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że w niedługim czasie wiele produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, zostanie objęte zakazem wprowadzania na rynek, a za jego złamanie ustawodawca przewidziała wysokie kary. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

– Nowelizacja przewiduje obowiązek informowania konsumentów, poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Taki obowiązek dotyczyć będzie takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Ustawa zakazuje wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które zostały wymienione w dyrektywie UE oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Dotyczy to takich produktów jak:

  • patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • talerze z tworzyw sztucznych,
  • słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • mieszadełka do napojów,
  • patyczki mocujące do balonów,
  • pojemniki na żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego,
  • pojemniki na napoje, w tym ich zakrętek i wieczek, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego,
  • kubki na napoje, w tym ich zakrętek i wieczek, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego.

Ustawodawca przewidział także opłaty w wysokości maksymalnie do 1 zł, za niektóre produkty jednorazowe wydawane klientom.

 

– Chodzi np. o opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Punkty handlowe będą musiały zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowego kubka z plastiku, który będzie albo z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielorazowego użytku – dodaje ministerstwo.

To jednak nie wszystko. Przewidziano kary za złamanie zakazów. Będzie nakładał je w drodze decyzji wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Ich wysokości to kwoty od 10 do 500 tys. złotych.

– Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej uwzględnia się stopień szkodliwości naruszenia, rodzaj, zakres i okres trwania naruszenia oraz dotychczasową działalność podmiotu – czytamy w ustawie.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments