Plaga os w powiecie przasnyskim. Strażacy interweniowali 126 razy

W tym roku owady błonkoskrzydłe atakują dużo częściej, niż w latach poprzednich. Przed ich plagą ostrzega pogotowie, straż pożarna, a także Sanepid. Użądlenie może być niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jad. W wielu przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego i jest konieczna szybka pomoc lekarska.

 

W rozmowie z kpt. Piotrem Kuligowskim, rzecznikiem prasowym komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu dowiedzieliśmy się, że od początku lipca do dnia dzisiejszego strażacy interweniowali przy usuwaniu gniazd owadów błonkoskrzydłych aż 126 razy. Dodajmy, że w tym samym czasie, rok temu tych interwencji było tylko 42. Jest to bardzo znaczący wzrost, który wpływa na pracę strażaków.

Do owadów błonkoskrzydłych należą m.in. osy, szerszenie, a także pszczoły. Nasz rozmówca podkreśla, że strażacy podejmują tylko takie interwencje, w których zagrożone jest życie lub zdrowie.

– Podejmujemy tylko i wyłącznie interwencje, gdy jest zagrożenie życia, bądź zdrowia mieszkańców, czyli w sytuacjach, gdy owady założyły gniazdo w bezpośrednim sąsiedztwie domostw i tym samym stwarzają realne zagrożenie dla dzieci, osób starszych oraz osób, które maja trudności w poruszaniu się. Są one podejmowane zgodnie z zasadami wydanymi przez komendanta głównego PSP – mówi nasz rozmówca.

 

W momencie, gdy zgłoszone gniazdo owadów nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi, strażacy wygradzają miejsce i powiadamiają mieszkańca o możliwości usunięcia go na własny koszt. Są to przypadki, gdy gniazda znajdują się w lesie czy w pobliżu drzew, czyli naturalnego miejsca pobytu stawonogów.

Osy czy szerszenie to szkodniki, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy strażacy mają do czynienia z pszczołami. Te bowiem są owadami pożytecznymi.

– W przypadku pszczół mamy porozumienie z zaprzyjaźnionymi pszczelarzami, którzy w takiej sytuacji przenoszą owady do swoich pasiek – dodaje Kuligowski.

Warto wiedzieć, że straż pożarna do usuwania gniazd owadów raczej nie przyjedzie w ciągu dnia. Wynika to z cyklu życia owadów. W dzień ich gniazda zazwyczaj są puste. Wracają do nich wieczorami, aby odpocząć.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments