
Mieszkańcy Północnego Mazowsza zyskają nowe połączenie kolejowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Mieszkańcy Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Pułtuska i Serocka zyskają wygodny dojazd do stolicy. Projekt będzie realizowany w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.
Wybrany w ramach przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do budowy nowej, około 73-km, jednotorowej (na wybranych odcinkach dwutorowej) zelektryfikowanej linii kolejowej. Trasa ma połączyć m.in. Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock z Warszawą. Czas przejazdu pociągiem między Warszawą a Przasnyszem szacowany jest na ok. godzinę i 15 minut. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h.
– Stworzenie połączenia kolejowego pozytywnie wpłynie na rozwój Północnego Mazowsza. Linia z Przasnysza do Warszawy to jeden z czterech projektów realizowanych w ramach rządowego programu Kolej+ w woj. mazowieckim. W realizacji są także przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej linii Sokołów Podlaski – Siedlce oraz Ostrów Mazowiecka – Małkinia. Podpisano także umowę z wykonawcą prac projektowych linii do Koziniec – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
– Program Kolej+ jest istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Zwiększy się dostępność do kolei i poprawią się warunki życia mieszkańców Mazowsza, m.in. Przasnysza, Pułtuska czy Serocka. Realizacja projektów z rządowego programu Kolej+ to jedna z wielu działań, które likwidują wykluczenie komunikacyjne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Według projektu lepszy dostęp do kolei ma zapewnić 11 nowych stacji i przystanków, m.in. w Przasnyszu, Makowie Mazowieckim, Pułtusku, Serocku. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – wyposażone według potrzeb w windy i pochylnie. Będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie.
Mazowieckie – wszystkie umowy z Programu Kolej Plus
Z Programu Kolej Plus do realizacji w województwie mazowieckim zakwalifikowano 4 projekty. Oprócz przygotowania dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz jako realizacji szlaku Kolei Północnego Mazowsza zaplanowano rewitalizację linii kolejowej Sokołów Podlaski – Siedlce oraz rewitalizację linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka – Małkinia. Mieszkańcy Kozienic i okolic zyskają także lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowej ok. 23-km linii kolejowej Świerże Górne – Dobieszyn łączącej linię kolejową Janików – Świerże Górne (nr 77) z linią kolejową Warszawa Zachodnia – Radom Główny – Kraków Główny (nr 8). Umowa z wykonawcą projektu linii do Kozienic została podpisana w maju br.
Program Kolej+ zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart ok. 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei.
Zrobią to uwierzę. Za cara Mikolaja, kaisera Wilhelma czy cesarza Franciszka budowano setki km torów rocznie nacterenach zaborow… dziś odcinek 73km to projekt kosmiczny iście. Może zbudują a potem dwa kursy, jeden o 5 rano i powrotny o 17…
no ale chyba pelnym zdaniem do PKP „Zegrze Południowe ”
na poludnie od Zalewu Zegrzynskiego dla niektorych zwanego Narew.na tym odcinku
Ten nowy moscik/przeprawa dlugosci ok kilometra to nie kladka przez row melioracyjny!
I nowe przesla beda wymagaly nowych wysepek na Narwi/Zalewioe Zegrzynskim.
Prosimy pelnym zdaniem: do stacji do PKP Zegrze Poludniowe.
Do Zegrza stolicę przenieśli?
Wybory blisko. Ale niech żywi nie tracą nadziei…
Trochę to przypomina sytuację z lodowiskiem.
Tu: no super będzie kolej, ale tylko do Zegrza a tam trzeba się i tak przesiąść do dojechać do stolicy.( i tak wciąż mówi się o dokumentacji projektowej jeszcze a nie samym wykonaniu linii)
Lodowisko: no super, mamy lodowisko, ale nie całoroczne i podobno zabrakło kilka metrów by można na nim prowadzić rozgrywki hokejowe, ( tak było promowane, że Polska reprezentacja będzie u nas trenować )
Cytując większość społeczeństwa: „PiS przynajmniej daje” (uj, że zabiera kilka razy tyle co daje, ważne, że daje.)
Nie jestem w stanie pojąć sensu tego pomysłu. Zamiast dużo prościej, taniej i szybciej połączyć Przasnysz z dwoma najbliższymi sporawszymi miastami – Ciechanowem w jedną i Ostrołęką w drugą stronę – z których już można się w miarę prosto i bez nadmiaru przesiadek dostać właściwie wszędzie, to nie. Dostajemy zamiast tego obietnicę połączenia tylko w jedną stronę pod Warszawę, z którego i tak będzie trzeba się przesiadać, żeby się dostać do stolicy i tam znowu się przesiadać, żeby najlepiej wrócić z powrotem trasą przez Ciechanów jadąc np. w kierunku Olsztyna. Gdzie tu rozum i gospodarne zarządzanie? Przasnysz to nie metropolia… Czytaj więcej »
Szybka uproszczona analiza. Ok 62 km w lini prostej jest do stacji PKP Zegrze Poludniowe z okolic ul. Leszno w Przasnyszu do pobudowania nowej trakcji.Z objeciem Makowa, Pultuska, Serocka wyduzy to ok 66 km nowej trakcji (do Legionowa + dodac 7.5 kilometra istniejacej trakcji) Dla porownania , Istniejaca trasa kolejowa z Ciechanowa do Legionowa to ok 70 kilometrow , a Przasnyszanie musza jeszcze dojechac do Ciechanowa na poludniowy zachod jakies min,. 24 kilometry nowej trakcji. w sumie 94 kilometrty do Legionowa. Duzo dalej niz bezposrednio z Przanysza. Teoryteycznie wiec jest sie o co bic, gdyby nie przeprawa przez Zalew Zegrzynski… Czytaj więcej »