PIT-y z ZUS już na finiszu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec stycznia zaczął wysyłać rozliczenia podatku i informacje o dochodach za ubiegły rok do swoich świadczeniobiorców. Wysyłka PIT-ów do mazowieckich klientów ZUS jest już na finiszu.

 

Formularze trafiają pocztą do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. Większość otrzymuje PIT-40A. To gotowe rozliczenie dla emerytów i rencistów, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na tej samej zasadzie PIT-40A trafia też do osób, które korzystają ze świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

 

Informacje o dochodach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie rozlicza świadczeniobiorców, którzy mają nadpłatę podatku za ubiegły rok. Oni otrzymują PIT-11A (czyli informację o dochodach), a zwrot nadpłaty dostaną bezpośrednio z urzędu skarbowego.

Informacje PIT-11A docierają również do osób, którym w ubiegłym roku ZUS wypłacił zasiłki: chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie. Taki formularz dostanie też część emerytów i rencistów, na przykład ci, którzy rozliczają się razem z małżonkami.

 

PIT z ZUS przez internet

Swój PIT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można również pobrać przez internet, nie czekając na listonosza. Wystarczy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. PIT jest dostępny w zakładce „Świadczeniobiorca”. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

 

Dostałem PIT z ZUS – co dalej?

Dla osób, które nie miały dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS i nie zamierzają odliczyć żadnych ulg podatkowych, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatku. Pozostali powinni potraktować ten formularz tak samo, jak informację o dochodach.

 

1% na cele charytatywne

Każdy emeryt i rencista może przekazać „1 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, którą świadczeniobiorca wsparł w roku ubiegłym, to nie musi składać dodatkowych dokumentów. Natomiast podatnik, który chce zmienić odbiorcę „1 procenta”, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.

 

 

Źródło Małgorzata Korba
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments