Pilne! Potrzebna krew dla Danuty Podpory

Do naszej redakcji z pilną prośbą zgłosiła się zaprzyjaźniona czytelniczka. Zaapelowała o oddawanie krwi, gdyż tej brakuje.

 

– W Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie leży mama mojej koleżanki. Choruje na ostrą białaczkę i pilnie potrzebuje krwi – zaapelowała czytelniczka.

My dołączamy do apelu. Osobą, której możemy pomóc przez podzielenie się swoją krwią jest pani Danuta Podpora z Poświętnego (gmina Sypniewo, powiat makowski). Czas ma znaczenie, a krew dla pani Danuty można oddawać w każdym punkcie krwiodawstwa.

Przypomnijmy, że krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

 

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą krwi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że oddanie krwi może spowodować jakiekolwiek niedogodności u krwiodawcy, wówczas taka osoba nie może oddać krwi – jest czasowo lub na stałe dyskwalifikowana przez lekarza. Takiej sytuacji może zapobiegać ankieta, w której potencjalni krwiodawcy odpowiadają na pytania odnośnie swojego stanu zdrowia – trzeba ją jednak uczciwie wypełnić.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments