Piknik z kapliczką w tle – ze Stegny do Drążdżewa [FOTO]

Piknik z kapliczką w tle odbył się już po raz 14. Uczestnicy tym razem przekroczyli granicę gminy Jednorożec i odwiedzili sąsiednią gminę Krasnosielc.

 

– Ruszyliśmy sprzed krzyża w Stegnie, przy którym poznaliśmy historię wsi i jej związków i niesnasków z sąsiednim Jednorożcem. Niejako eskortowała nas policja, która zabezpieczała bieg Pogoń za Jednorożcem. Potem ruszyliśmy w stronę Drążdżewa Nowego, gdzie przystankiem był tzw. Kantor – informuje Maria Weronika Kmoch, historyczka, która w czasie pikniku pełniła rolę przewodniczki.

Od wjazdu do Drążdżewa (gmina Krasnosielc), funkcję tę przejął Tadeusz Kruk, miejscowy regionalista i były nauczyciel, specjalista od historii lokalnej.

– Pokazał nam miejsce katastrofy lotniczej z 1981 r., następnie kapliczkę choleryczną z 1831 r. przy rondzie im. ks. Stefana Morko. Wspomnieliśmy o nieistniejącej karczmie, którą mogliśmy sobie wyobrazić dzięki archiwalnym zdjęciom. Poznaliśmy dawny układ ulic widoczny dzięki przydrożnemu krzyżowi z 1893 r., a następnie budynek spichlerzy napoleońskich i kopiec „Obrońcom Ojczyzny”. Gdy dojechaliśmy do kościoła, było co oglądać Upamiętnienia z okresu wojen napoleońskich i powstania styczniowego oraz miejsce kościoła przeniesionego do Muzeum Mazowieckiego w Sierpcu, kamień Zygmunta Krasińskiego, kapliczka z kołem młyńskim… W kościele przeczekaliśmy deszcz, włączyliśmy się w nieszpory i próbowaliśmy gry na cytrze, którą pokazał nam proboszcz ks. Leszek Kamiński – podaje Maria Weronika Kmoch.

 

Po eksploracji Drążdżewa uczestnicy pikniku powrócili do Drążdżewa Nowego.

– Przystanek na skrzyżowaniu wsi pozwolił nam poznać jej historię, która jest opowieścią o różnych „dzielnicach” miejscowości i osadnikach z Puszczy Białej i Zielonej. Wyprawę skończyliśmy ogniskiem przy świetlicy wiejskiej w Drążdżewie Nowym. Kółko Rolnicze „Posilenie” przygotowało miejsce pod wiatą, smaczne kiełbaski i pyszne ciasta. Współpraca SPZJ i kółka przy organizacji ogniska zaowocowała przemiłym spotkaniem, które zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem – czytamy.

Wśród uczestników byli mieszkańcy Przasnysza, Karolewa, Jednorożca, Lipy, Stegny, a nawet… Porządzia w Puszczy Białej.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments