Piknik z kapliczką w tle – już po raz dwunasty [FOTO]

W niedzielnej rowerowej wyprawie, która odbyła się 4 lipca, uczestniczyło około 30 osób, w wieku od 2 do ponad 60 lat.

 

Pomysłodawczynią pikniku jest historyczka, Maria Weronika Kmoch, która w czasie wycieczki odgrywa również rolę przewodniczki po regionie.

– Dwunasty już piknik rozpoczęliśmy tradycyjnie w centrum Jednorożca, a następnie by nie powtarzać trasy z poprzednich lat – ruszyliśmy na jednorojskie pola. Motywem przewodnim był rolniczo-leśny charakter gminy Jednorożec. Mieliśmy szansę wędrować po lasach Nadleśnictwa Przasnysz, po terenach dawnej Puszczy Zielonej, a konkretnie Puszczy Mazuch – informuje Maria Weronika Kmoch.

 

– Zatrzymując się w Jednorożcu przy ul. Leśnej, zaczęliśmy od typowania wieku Jednorożca, następnie piaszczystą drogą, która sprawiła nam nieco trudności, wędrowaliśmy leśno-polnymi drogami. Tam zobaczyliśmy jedną kłodową kapliczkę wystawioną na cześć przyjaźni między sąsiadami i 3 krzyże. Poznaliśmy ich historie i ruszyliśmy w las. Przy kapliczce św. Huberta doświadczyliśmy dwóch zaskoczeń: niesamowitej ilości poziomek oraz krzyżyka na drzewie, który jest kolejnym – 346. obiektem w naszej gminie, który znalazłam – relacjonuje.

W Przejmach na uczestników czekała strawa zasponsorowana przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”. Było też ognisko przygotowane przez Wiesława Kmocha.

– Przy figurze Maryi na granicy Obórek i Przejm zastanawialiśmy się nad jej historią i nieudaną oddolną renowacją w 2019 r., której skutki widać do dziś, a potem zobaczyliśmy miejsce, gdzie w Lipie był zlokalizowany folwark leśno-rządowy, przez niektórych analizujący stare mapy mylnie za miejsce dworu. Wreszcie wjechaliśmy w las, który poprowadził nad w stronę Drążdżewa Nowego. Była mowa o śladach I wojny światowej – okopach i kolejce wąskotorowej. Właśnie obok jej toru, wyraźnego do dziś, podsumowaliśmy piknik. Był też moment radości i świętowania sukcesu PIKNIKU Z KAPLICZKĄ W TLE jako jednego z najlepszych projektów w Polsce – to decyzja kapituły z Narodowego Centrum Kultury i wynik konkursu „Odkryj swój skarb” 2021 – dodaje i dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację pikniku i biorącym w nim udział.

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments