Piknik z kapliczką w tle #3 Lipa, Obórki, Przejmy 9.09.2017r.

Ostatni w tym roku „Piknik z kapliczką w tle” okazał się być kameralną imprezą – w gronie osób z Jednorożca, Stegny oraz Przasnysza (brawa za determinację, by do nas dotrzeć i ruszyć ze wszystkimi z Jednorożca!) . O 10:00 wyruszyliśmy z Placu Św. Floriana w trasę rowerową.

Wiodła ona do Lipy, gdzie zatrzymaliśmy się przy wybranych obiektach. Wyprawę śladami kapliczek, figur i krzyży urozmaiciły treści dotyczące historii miejscowości, bowiem w gronie uczestników znalazły się dwie osoby pochodzące z Lipy. To sprawiło, że mogliśmy dowiedzieć się o wiele więcej, niż w przypadku skupienia się tylko na przydrożnych obiektach sakralnych. Co i rusz natrafialiśmy również na drogowców, którzy remontują drogę z Jednorożca do Przejm (i dalej). Dzięki temu komfort jazdy był nieporównywalny – gładki asfalt aż zachęcał do podróżowania! W Obórkach z kolei jeden z przystanków przy miejscowym krzyżu okazał się być siedliskiem niesamowitych rozmiarów borowików!

Następnie przez las ruszyliśmy na poszukiwania rosyjskiego cmentarza z okresu I wojny światowej. Za pierwszym razem się nie udało, choć natrafiliśmy na malownicze bajorko w lesie. Wróciliśmy więc do Przejm, oglądając po drodze figurę Matki Bożej oraz tzw. kapliczkę nadleśniczego – oba obiekty mają być w przyszłości poddane renowacji przez Nadleśnictwo Przasnysz, na terenie którego się znajdują. Po odpoczynku i posiłku przy ognisku ponownie wróciliśmy do lasu. To podejście zakończyło się sukcesem – odnaleźliśmy cmentarz! Skorzystaliśmy też z dobrodziejstw lasu, zbierając grzyby.

W Przejmach spotkaliśmy się z męską grupą członków S”PZJ”, którzy po południu wyruszyli na wycieczkę busem z Jednorożca naszym śladem. Im również udało się dotrzeć do prawosławnej nekropolii, a przewodnikiem był sołtys sołectwa Obórki i Przejmy, Stanisław Wywigacz. Spotkanie zakończyliśmy wspólną integracją koło leśniczówki w Przejmach. To był zapewne jeden z ostatnich w tym roku tak słonecznych weekendów i cieszymy się, że mogliśmy go spędzić w taki sposób.

Projekt „Piknik z kapliczką w tle” powraca za rok. Szykujcie się na wakacje 2018 r. spędzone na wycieczkach rowerowych!

Fot. Katarzyna Goś-Wilga

Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments