Piknik na jubileusz kardynała Kakowskiego

W minioną niedzielę, 2 czerwca, cała społeczność Świętego Miejsca obchodziła uroczystość związaną z najważniejszą postacią historyczną tej okolicy – prymasem Polski Aleksandrem Kakowskim. Była to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania, a zarazem dobrego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Jednym z najważniejszych elementów przygotowanych uroczystości był IV Bieg Szlakiem Kardynała Kakowskiego. Wzięło w nim udział łącznie kilkadziesiąt osób – od najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych po dorosłych (łącznie rywalizowano w pięciu kategoriach wiekowych). Organizatorzy przygotowali ponadto m.in. konkurs wiedzowy o księże prymasie, wystawę poświęconą jego osobie, a także szereg zabaw aktywizujących dla całych rodzin.

Ponieważ pogoda w tym dniu dopisała, na plac przykościelny w Świętym Miejscu przybyły prawdziwe tłumy. Przez cały czas gośćmi opiekowali się organizatorzy, czyli ks. Marek Makowski, proboszcz parafii w Świętym Miejscu, a także dyrektor Zespołu Szkół w Krępie Nowej, Iwona Tworkowska. Wśród zgromadzonych zaś byli także przedstawiciele władz samorządowych – w tym radna sejmiku mazowieckiego Wiesława Krawczyk, radna powiatowa Bożena Grabowska i oczywiście wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska.

Najważniejsza w tym dniu była dobra zabawa i nastrój, który udało się wyczarować organizatorom. Niemniej jednak osoby, które zdecydowały się wziąć udział w konkursach sportowych czy wiedzowych, mogły liczyć na wiele atrakcyjnych nagród – w tym tablety rowery górskie czy sprzętu RTV i AGD. Wszystko to dzięki sponsorom, którzy byli w tym roku wyjątkowo hojni. Podziękowania za pomoc złożono więc:

– Zenonowi Szczepankowskiemu – Staroście Powiatu Przasnyskiego,

– Zbigniewowi Sosnowskiemu – Prezesowi Zarządu KROSS SA,

– Grażynie Wróblewskiej – Wójt Gminy Przasnysz,

– Wiesławie Krawczyk – Radnej Sejmiku Mazowieckiego,

– Parafii Święte Miejsce pw. św. Stanisława BM.

Ksiądz Aleksander Kakowski urodził się w niewielkiej podprzasnyskiej wsi Dębiny w 1862 roku. W 1886 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1913 roku odebrał sakrę biskupią i objął stanowisko arcybiskupa warszawskiego. Tuż po I wojnie światowej został mianowany kardynałem, a od 1925 roku nosił dożywotni tytuł prymasa Polski. Jest jedną z najbardziej znanych postaci wywodzących się z terenu gminy Przasnysz, dlatego obecni mieszkańcy gminy starają się zachować o nim jak najżywszą pamięć.


Urząd Gminy Przasnyszguest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments