Pijani kierowcy będą tracić samochody? Sejm przegłosował zmiany w przepisach

W środę Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Zasada ma być stosowana wówczas, gdy kierowca będzie miał co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. Nowe prawo czeka już tylko na podpis prezydenta.

 

Nowelizacja została przygotowana w resorcie sprawiedliwości. Za jej odrzuceniem głosował Senat. Sejm sprzeciw Senatu jednak odrzucił. W nowelizacji znalazł się zapis o konfiskacie pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila (niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy nie) lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

 

– Najpierw policja tymczasowo zajmie samochód na okres do 7 dni. Następnie prokurator zabezpieczy pojazd i wreszcie sąd orzeknie przepadek auta – wyjaśnia procedurę ministerstwo.

Jeśli pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu – wartość określona w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy – średnia wartość rynkowa odpowiadająca wartości podobnych pojazdów.

W przypadku kierowców zawodowych, którzy korzystają z pojazdu pracodawcy sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ustawa uszczegóławia, że chodzi jedynie o przepadek pojazdów mechanicznych, zatem swoich pojazdów nie stracą pijani rowerzyści.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość dnia
Gość dnia
1 rok temu

Bardzo dobrze!!!!!!

(prawdziwy) Marek
(prawdziwy) Marek
1 rok temu

Najpierw dają 500+ , później im zabiorą te stare auta za 500+ . Wynająć będą musieli grunty do ich trzymania i wszystko za pieniądze podatnika. Brawo sejm !! Szkoda że zamiast Przewodowa nie trafiły w Wiejska ..

Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Pijący i jeżdżący to patologia którą utrzymuje nasz rząd, do takiego stanu sami doprowadzili dając darme pieniądze a teraz będą ich karać za to że brali, kochane pisiory dajcie więcej dodatków na wszystko to będziecie mogli bardziej się wykazać w zatrzymaniach…

Konowal
Konowal
1 rok temu

A co z przepadniętym samochodem? Może dadzą rodzinom, które jeszcze nie dorobiły się samochodu?

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Konowal

Lepsze na radiowozy a złomy na złomowisko tam ich miejsce od lat.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Prawidłowo! Jestem za

Pół żartem, pòł serio
Pół żartem, pòł serio
1 rok temu

500+na samochód i wódkę dali-teraz zabrali🤔