Pigułka „dzień po” znów bez recepty. Projekt trafił do wykazu prac Rady Ministrów

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne. W uzasadnieniu podano, że chodzi o zwolnienie antykoncepcji awaryjnej z wymogu uprzedniego otrzymania na nią recepty. Zapowiedzi o powrocie większej dostępności pigułki „dzień po” wcześniej składał Donald Tusk.

 

„Polski rząd chce, aby Polki mogły same decydować o sobie. Dlatego tak zwana 'pigułka dzień po’ będzie dostępna bez recepty” – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

– Mówimy o swobodnym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc – do tzw. pigułki dzień po, czyli do produktów leczniczych, które są stosowane w antykoncepcji. One zostały z bliżej nieokreślonych powodów wpisane do ustawy, jako leki wymagające recepty, co często ogranicza lub redukuje do zera możliwość skorzystania z tego środka przez zainteresowane – wskazał premier na konferencji przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Konieczność przedstawienia recepty na tabletkę „dzień po” w Unii Europejskiej funkcjonuje obecnie w Polsce i na Węgrzech.

W Polsce tabletka była dostępna bez recepty od połowy 2015 roku, po tym, jak Komisja Europejska wydała zgodę na sprzedaż pigułki ellaOne bez wspomnianego dokumentu. Po zmianie władz, od lipca 2017 roku do kupienia tabletki znów konieczne było posiadanie recepty.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
1 miesiąc temu

Wkoncu

Jdd
Jdd
1 miesiąc temu
Reply to  Arkadiusz

Czyżbyś używał?.To lek wczesnoporonny dla kobiet nie dla Arkadiusza, a może i do ginekologa uczęszczasz?

Czesław
Czesław
1 miesiąc temu
Reply to  Jdd

Co to ma do rzeczy? Zmiana na plus i tyle. Nikt nikogo nie zmusza do zażywania tego specyfiku, ale z samej dostępności i możliwości skorzystania w razie potrzeby trzeba się cieszyć.

Gościni
Gościni
1 miesiąc temu
Reply to  Czesław

Czesław,tylko jak już zdecydujesz się zażyć 😂😂😂to przeczytaj ulotkę.
Dowiesz się z niej ile ten specyfik ma skutków ubocznych dla zdrowia zażywającego.

Jdd
Jdd
1 miesiąc temu
Reply to  Czesław

A czy czytanie ze zrozumieniem to zbyt dużo? Gdzie w moim komentarzu doczytałeś się waść że ja kogokolwiek do czegoś zmuszam? Po prostu uświadomiłem Arkadiusza że to nie dla niego tak samo zresztą jak i dla Ciebie.

Czesław
Czesław
1 miesiąc temu
Reply to  Jdd

Dziecko zazwyczaj ma dwoje rodziców. Jeśli ktoś się boi skutków ubocznych to niech nie korzysta.

Jdd
Jdd
1 miesiąc temu
Reply to  Czesław

Nie znam Cię,nie wiem czy masz dzieci ,czy może dopiero wchodzisz w dorosłość, ja jestem na końcu wędrówki więc jedyne czego się boję to sąd ostateczny a tu :wprowadzenia obowiąkowej eutanazji. Tak staraliśmy się wychować dzieci i przekazać im takie wartości że na szczęście nie musiały mieć takich dylematów .Jak napisała Gościni w odpowiedzi na Twój komentarz możesz próbować jeśli chcesz,tylko że na plemniki to nie działa i to starałem się przekazać Arkadiuszowi i Tobie-o to chodziło w czytaniu że zrozumieniem.

Czesław
Czesław
1 miesiąc temu
Reply to  Jdd

Ale to ty wprowadzasz swoje interpretacje bądź nie czytasz ze zrozumieniem. Ja (i zapewne Arkadiusz również) nie piszę pod swoim kontem tylko ogółu. Dobrze mieć wybór. Kto będzie potrzebował to skorzysta. Kto nie będzie miał potrzeby ani ochoty to nie. Wszyscy zadowoleni prawda?

Jdd
Jdd
1 miesiąc temu
Reply to  Czesław

Śledzę infoprzasnysz od lat ,komentarze Arkadiusza z powiatu makowskiego(taką informację zamieścił jakiś czas temu w poście)od ok 2lat. Zawsze kreuje się na stróża prawa,odnoszę wręcz wrażenie że cieszy go gdy ktoś zostanie za coś ukarany. Za czasów mojej młodości zapewne zostałby członkiem ORMO. Jeśli uważasz że jesteś zadowolony to ok lecz nie wmówisz mi że to ja coś interpretuję bądź nie czytam że zrozumieniem. Wybór to oczywiście dobrą rzecz lecz dla ludzi mądrych a nade wszystko odpowiedzialnych.Czy 15 latkowie są odpowiedzialni?A może np twoja 15 letnia córka/siostra/kuzynka przed zażyciem tego jak sam napisałeś specyfiku zasięgiem Twojej rady?

Jdd
Jdd
1 miesiąc temu
Reply to  Czesław

I coś jeszcze,cóż wiek. Napisałeś że Ty i zapewne Arkadiusz piszecie pod kątem ogółu- a za czyją zgodą? Ja też należę do ogółu a żadnego z was nie upoważniałem dopisania w moim imieniu.

Gościni
Gościni
1 miesiąc temu
Reply to  Jdd

👍