Pierwszy w Polsce ekran mgłowy można zobaczyć w Parku Nauki w Ciechanowie

Dziś nastąpiło ponowne otwarcie Parku Nauki Torus w Ciechanowie. Na zwiedzających czeka technologiczna nowość, czyli interaktywny ekran mgłowy. Już można rezerwować bilety.

 

Czas zamknięcia parku w czasie rządowych ograniczeń wobec pandemii wykorzystano, aby wzbogacić i uatrakcyjnić ofertę dla mieszkańców oraz turystów.

Na wystawie stałej w Parku Nauki Torus będzie można zobaczyć na żywo, dotknąć i wypróbować jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych współczesnego świata multimediów.

Park Nauki Torus jest pierwszą taką instytucją w Polsce, w której zainstalowano ekran mgłowy umożliwiający interaktywne kształtowanie jego zawartości. To rozwiązanie oparte na opatentowanym pomyśle polskiej firmy specjalizującej się w wyświetlaniu hologramów.

Ekran to ponad 5 m2 powierzchni, która w całości wykorzystywana jest do interakcji z użytkownikiem. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazów w powietrzu na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla.

– Park Nauki Torus to idealne miejsce do upowszechniania nowoczesnych technologii, które będą zmieniać świat w najbliższej przyszłości. Chcemy oferować nie tylko turystom, ale przede wszystkim młodym mieszkańcom miasta możliwość konfrontacji z takimi rozwiązaniami, które inspirują i zachęcają do nauki – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Dzięki projekcji na mgle można dokładnie obejrzeć konstrukcję wieży ciśnień i samodzielnie przekręcić jej wizualizację tak, aby zajrzeć do Torusa z góry. Wśród dostępnych dla turystów aplikacji znajdują się też interaktywne gry oraz możliwość obejrzenia fotografii i filmów o mieście. Starsze dzieci będą mogły bez użycia dodatkowych kontrolerów budować wirtualny rurociąg, a młodsze zbierać na czas multimedialne słoiczki z ratuszowym miodem.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments