Pierwsze Święto Rolników i Ludzi Wsi ze św. Izydorem Oraczem w parafii w Skierkowiźnie

W sobotę, 25 maja 2024 roku w parafii Skierkowizna obchodzono Święto Rolników i Ludzi Wsi, zorganizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników Diecezji Płockiej, we współpracy z parafią. Wydarzenie wsparł Powiat Przasnyski.

 

– O godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, połączona z poświęceniem chorągwi i figury św. Izydora Oracza, patrona rolników, osób ciężko pracujących i opiekuna zwierząt gospodarskich. Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył ks. dr Józef Kozłowski z archidiecezji białostockiej i jednocześnie kościelny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia św. Izydora – wierni mogli oddać cześć relikwiom świętego – informuje Powiat Przasnyski.

– Po Mszy i procesji eucharystycznej przemaszerowano na plac przykościelny, gdzie rozpoczęło się świętowanie rolników i ich rodzin, mieszkańców wsi, leśników, myśliwych, pszczelarzy, sadowników, hodowców zwierząt, uczniów i nauczycieli szkół o profilu rolniczym, rękodzielników oraz wszystkich, którym bliskie są zagadnienia rolnictwa, środowiska naturalnego, ekologii, zwierzyny i produkcji rolnej – relacjonuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

W czasie Agrofestynu odbyła się także promocja książki autorstwa doktora Piotra Kaszubowskiego o historii parafii (wydanie książki zostało dofinansowane przez Powiat Przasnyski).

Organizatorzy z ks. proboszczem Sławomirem Wądołkiem na czele, zaproponowali uczestnikom biesiadę z muzyką na żywo, specjały sporządzone przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz odwiedzanie stoisk instytucji rolniczych.

Imprezie towarzyszyło „Ranczowisko”, czyli pokaz zwierząt egzotycznych, dmuchańce dla najmłodszych, występ zespołu kurpiowskiego, przejażdżki na quadach i wiele innych atrakcji.

– Miejsce, w którym odbywało się I Święto Rolników i Ludzi Wsi, było nieprzypadkowe. Kościół w Skierkowiźnie jest jedynym w diecezji płockiej, którego patronem jest święty Izydor Oracz, a także jednym z niewielu w Polsce, który posiada jego relikwie. Organizatorzy pragną, aby Agrofestyn w przyszłości był stałym – obok dożynek – wydarzeniem poświęconym dziękczynieniu za trud pracy rolnika i jego troski o ojczystą ziemię – czytamy.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments