Pieniądze unijne przeznaczone na rozbudowę dróg wojewódzkich nr 614 i 544 zostaną wycofane? Powiat wystosował stanowisko do Sejmiku i Zarządu Województwa Mazowieckiego

W czasie ostatniej sesji rady powiatu przasnyskiego rada przyjęła stanowisko w sprawie sfinansowania rozbudowy dróg wojewódzkich. Chodzi o pieniądze na rozbudowę dróg wojewódzkich nr 544 i 614.

 

Powiat Przasnyski w poprzedniej kadencji podjął decyzję dotyczącą przyjęcia realizacji zadania polegającego na rozbudowie dróg wojewódzkich nr 544 i 614 leżących w granicach administracyjnych powiatu przasnyskiego. W obecnej kadencji Powiat podpisał z Samorządem Województwa Mazowieckiego stosowne umowy i wystąpił również o środki unijne na realizację wspomnianych zadań. Dzięki temu można było rozpocząć i rozstrzygnąć przetargi w formule zaprojektuj i wybuduj wspomnianych dróg wojewódzkich.

– Procedura uzyskania decyzji ZRID dla obu odcinków okazała się bardzo czasochłonna i skomplikowana, a Zarząd Powiatu dokładał wszelkich starań by uzyskanie stosownych pozwoleń przebiegało jak najsprawniej. W ramach podpisanego kontraktu dla drogi 614 wykonawca uzyskał  pierwsze pozwolenie na realizację inwestycji w październiku 2022 roku, jednakże ze względu na trudności finansowe nie był w stanie rozpocząć robót budowlanych oraz uzyskać pozwoleń ZRID dla drogi 544 w terminie umownym. Skutkiem tych zdarzeń było odstąpienie przez Powiat Przasnyski od umowy z wykonawcą, a o wszystkich krokach informowany był  Samorząd Województwa Mazowieckiego. Powiat przasnyski nie mógł dopuścić do sytuacji w której zainwestowane zostałyby środki unijne, a przez niewykonanie robót budowlanych przez wykonawcę byłaby konieczność ich zwrotu – czytamy w stanowisku.

 

W związku z faktem posiadania przez Powiat Przasnyski decyzji ZRID dla poszczególnych odcinków  Samorząd Województwa Mazowieckiego  został poinformowany o możliwości  realizacji mniejszego zakresu.

– Okazało się jednak, że pomimo wcześniejszych uzgodnień roboczych, Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował, że środki unijne przeznaczone na rozbudowę dróg wojewódzkich 544 i 614 zostaną z tych projektów całkowicie wycofane i przeznaczone na zadania, w których istnieje 100 procentowa pewność ich wykorzystania – napisano.

Zdaniem Powiatu Przasnyskiego środki unijne choć powinny być wykorzystane w całości, to działanie takie nie powinno „negatywnie wpływać na bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich położonych na terenie powiatu przasnyskiego”.

– Rada Powiatu Przasnyskiego wyraża zdecydowane stanowisko w zakresie pilnej realizacji powyższych przedsięwzięć inwestycyjnych. Przesunięcie środków unijnych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na realizację innych własnych zadań na pewno spowoduje oszczędności w ramach środków własnych województwa.  Obecnie najbardziej pilnymi odcinkami  do wykonania przebudowy na drodze wojewódzkiej nr 614  jest rondo oraz odcinek od torów kolejowych w kierunku Zarąb, natomiast na drodze 544 odcinek od ulicy Tuwima w Przasnyszu do miejscowości Karwacz wraz  z rondem w miejscowości Zawadki.  Są to odcinki na które Powiat Przasnyski  posiada pełną dokumentację oraz pozwolenia ZRID, a zakres robót pozwala na ich wykonanie w tym roku kalendarzowym – napisano w stanowisku.

 

– Bardzo ważnymi również z punktu bezpieczeństwa i wykorzystania przez mieszkańców są odcinki drogi wojewódzkiej E544 zlokalizowane na terenie gminy Czernice Borowe oraz gminy i miasta Przasnysz (odcinek Żebry-Przasnysz), które wymagają bardzo pilnej modernizacji – dodano.

– Biorąc powyższe pod uwagę zwracamy się z wnioskiem o przeznaczenie środków przez Województwo Mazowieckie na ten cel, ponieważ Powiat Przasnyski nie może przeznaczać środków własnych na przebudowę dróg wojewódzkich – czytamy.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Pasma sukcesów ciąg dalszy 🙈

Radek z PSLu
Radek z PSLu
1 rok temu

Platforma i PSL tak dbają o nasz region … Nie tylko w telewizji, ale w regionie to samo.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Radek z PSLu

Ale o co Ci chodzi? Chyba lepiej jak tą kasę ktoś inny wykorzysta? My nie dorośliśmy do takiej inwestycji.

Najpierw się slimaczyli ze ZRID, a później się wybiera firmę, która na innych projektach już wtedy miała duże opóźnienia. Można było ich bez problemu wykluczyć z przetargu, no ale prezesem zupełnie przypadkiem jest działacz PiSu, więc przecież swojemu się nie będzie dokuczać.
No to teraz mamy.

Rafał
Rafał
1 rok temu

To przasnyski PiS i PPP utracili setki milionów zł przez swoje lenistwo i niekompetencję. PSL ciężkim wysiłkiem zdobył w poprzedniej kadencji pieniądze unijne. Gdyby nie unieważnione przetargi i wykluczenie dwóch lokalnych firm, które były tańsze niż upadająca Ostrada, to drogi byłyby ukończone najpóźniej w roku 2022.
Tak wielkiej straty nie zaliczył żaden powiat w Polsce. Wstyd!

W imię ojca i syna
W imię ojca i syna
1 rok temu
Reply to  Rafał

Specjalisto, nasze lokalne firmy, a właściwie firmevzki by tego nie ogarnęły. To ogarniają firmy typu Skanska i strabag, ale oni dali realne ceny wykonania tej drogi i dlatego nie wygrali. Co do Ostrady to już sama nazwa jest ostrzeżeniem. Ciekawe czy ten PSL by zrobił te drogi, na drogę w Chorzelach też pozyskali kasę a nic tam nie robili, w miejscu mostu były dwa pręty

alicja
alicja
1 rok temu

Jedno w tym jest prawdą. OSTRADA to ostrzeżenie. Poważne ostrzeżenie.

nie
nie
1 rok temu

To są te pieniądze, o których Starosta Bieńkowski, mówił, że mają ich tyle, że mogą obdarować kilka powiatów ?
Cóż, widać, że jak mówił tak zrobił.
Nasz powiat oddaje, wezmą inne powiaty.

W imię ojca i syna
W imię ojca i syna
1 rok temu
Reply to  nie

To są pieniądze województwa od województwa na drogę wojewódzką. Chcieli się pozbyć obowiązku i zlecili to do roboty powiacikowi. Powiacik dałby radę gdyby nie ostrada która ich oszukała. I nikt tych pieniędzy nie dostał. A Bieńkowski mówi o pieniądzach z polskiego ładu pewnie na te drogi. PSLowskie gminy dostają od pisowskiego rządu takie pieniądze jakich jeszcze nie miały.

nie
nie
1 rok temu

„ PSLowskie gminy dostają od pisowskiego rządu takie pieniądze jakich jeszcze nie miały.” Tylko, że te pieniądze są unijne i coś chyba załatwiane przez poprzednią ekipę, czyli PSL. „To są pieniądze województwa od województwa na drogę wojewódzką” – Adam Struzik (PSL) – Marszałek Województwa Mazowieckiego „A Bieńkowski mówi o pieniądzach z polskiego ładu pewnie na te drogi.” – oj pewnie nie o tym mówił. A swoją drogą, to wiadomo było już od dawna, że Ostrada jest w bardzo trudnej sytuacji. Tu cytat z artykułu InfoPrzasnysz „Choć już w momencie rozstrzygania przetargu wykonawca nie cieszył się zbyt dobrą opinią wśród samorządów, to… Czytaj więcej »

W imię ojca i syna
W imię ojca i syna
1 rok temu
Reply to  nie

Dokończę. PSLowskie gminy dostają wielkie pieniądze od pisowskiego rządu, a mimo to szczekają jeszcze.

nie
nie
1 rok temu

A ja wezmę pierwsze zdanie z samego tytułu artykułu
Pieniądze unijne przeznaczone na rozbudowę dróg wojewódzkich nr 614 i 544 „

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

A może te pieniądze też są pisowskie?
Pisowskie to są kary, które trzeba płacić do Brukseli za ich wybryki. Kiz jakieś 2 miliardy złotych. Ile by takich dróg za to było?

Adam
Adam
1 rok temu

Ludzie czy wy zdajecie sobie sprawę co się będzie działo po zwrócić pieniędzy unijnych Blokada korzystania z tych środków na parę lat Nawet marszałek będzie minial z tym problem

Korsarz
Korsarz
1 rok temu

Jak będzie przebudowa 544 w Przasnyszu to koniecznie fotoradar przy Żabce .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Korsarz

I ze 3 progi zwalniające 🤣

Edek
Edek
1 rok temu
Reply to  Korsarz

Znam juz twoje dane IP porty z.ktorych sie logujesz adres oraz ze.masz.telefon w orange. Niebawem skoncze ci te komentarze ktorymi obrazasz. Pozdrawiam

kmac
kmac
1 rok temu

Dzięki Zjednoczonej Korytem Prawicy tracimy codziennie milion euro unijnych środków, to co tam parę groszy na remont dróg.

Click
Click
1 rok temu

Dlaczego mnie to nie dziwi? Od razu pisałem, że tak będzie. Jak zobaczyłem fatum na zdjęciu z wykonawcą. 🙂