Pieniądze na ochronę powietrza dla wszystkich gmin powiatu przasnyskiego. Gmina Przasnysz zyska teren zielony w Nowej Krępie.

Już po raz drugi mazowieckie gminy otrzymają od samorządu województwa wsparcie na działania służące ochronie powietrza. W tym roku, w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza, dofinansowanie otrzyma 6 projektów z powiatu przasnyskiego. Pieniądze powędrują do gmin: Czernice Borowe, Krasne, Jednorożec, Krzynowłoga Mała oraz gminy i miasta Przasnysz.

 

Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, wpłynęło blisko 400 wniosków na prawie 32 mln zł. To świadczy nie tylko o tym jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, ale przede wszystkim o tym, że dostrzegamy potrzebę zmian w naszym otoczeniu – mówi marszałek Adam Struzik.

W tym roku, na wsparcie działań gmin w kierunku poprawy jakości powietrza, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 26 mln zł. Blisko 2,7 mln zł trafi do gmin subregionu ciechanowskiego i 611 tys. zł do gmin z powiatu przasnyskiego. Zrealizowanych zostanie 38 projektów, z których większość dotyczy inwentaryzacji źródeł ciepła. Dzięki wsparciu miasto i gmina Płońsk zrewitalizuje miejskie skwery i pasy zieleni, gmina Lubowidz zakupi drona antysmogowego, w Ciechanowie zrealizowany zostanie drugi etap budowy parku miejskiego, gmina Strzegowo wykona nasadzenia drzew, a w Nowej Krępie w gminie Przasnysz zrewitalizowane zostaną tereny zielone.

–  Dbanie o środowisko i stosowanie proekologicznych rozwiązań jest bardzo ważne. Podstawą do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku jest wykonanie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gmin. Dlatego tak wiele projektów właśnie tego dotyczy i te zadania gminy uznały za priorytetowe – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Nabór wniosków ogłoszono w marcu. Gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie mogły uzyskać wsparcie na takie działania jak m.in.: przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła w gminie, opracowanie dokumentacji i analiz stanowiących podstawę do określenia założeń dokumentów strategicznych służących m.in. wdrażaniu programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych, akcje edukacyjno-informacyjne, tworzenie i rewitalizacja terenów zieleni, zakup instalacji systemów wspomagających zarządzanie jakością powietrza i oczyszczaczy powietrza czy uruchomienie stacji ładowania pojazdów. Każda z gmin mogła złożyć dwa wnioski na odrębne zadania, ze wskazaniem które zadanie jest priorytetowe. Maksymalna pomoc finansowa jaką mogła otrzymać gmina na każde z wnioskowanych zadań to 200 tys. zł.

L.p. Beneficjent Nazwa projektu Dofinansowanie
1. Czernice Borowe Gmina Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie Gminy Czernice Borowe 68 880,00 zł
2. Jednorożec Gmina Przeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie Gminy Jednorożec 70 848,00 zł
3. Krasne Gmina Inwentaryzacji indywidulanych źródeł ciepła na terenie gminy Krasne, w tym zakup narzędzi informatycznych służących do stworzenia bazy inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła 121 770,00 zł
4. Krzynowłoga Mała Gmina Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy Krzynowłoga Mała 120 000,00 zł
5. Przasnysz Gmina Rewitalizacja terenów zielonych w Nowej Krępie 29 908,00 zł
6. Przasnysz Miasto Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji w mieście Przasnysz 200 000,00 zł
Razem: 611 406,00 zł
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
9 miesięcy temu

A to gmina Chorzele już nie należy do powiatu przasnyskiego?

Ajax
Ajax
9 miesięcy temu
odpowiada  Agata

Chorzelandia wcześniej dostała

Ja znajoma
Ja znajoma
9 miesięcy temu
odpowiada  Ajax

A co tak się martwisz o Chorzele 20 lat dostawaly najwiecej więc czas i na inne gminy