
Pielęgniarka na pełen etat nie dla przasnyskiej „Dwójki” – „ze względów ekonomicznych i z uwagi na braki kadrowe szpitala”
Jak już informowaliśmy, od września 2024 roku etat pielęgniarki w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu został ograniczony o połowę. Pielęgniarka co prawda jest w szkole, ale średnio tylko przez trzy godziny dziennie. Przez pozostałe godziny etatu pracuje w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu.
Gdy coś się dzieje, przechodzi z jednej szkoły do drugiej.
– Dla nas to jest rzecz bardzo ważna. Nie ukrywam, że brakuje nam pełnych godzin obsady pielęgniarki i radzimy sobie jak możemy. We współpracy z panem dyrektorem Piotrem Kołakowskim zrobiliśmy nawet specjalny kanał, żeby pani pielęgniarka mogła szybko z liceum do szkoły podstawowej przejść, ale nie ukrywam że każda z wspomnianych szkół, chciałaby mieć swoją pielęgniarkę – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Piotr Jeronim.
Na wniosek rodziców uczniów tej szkoły, radni miejscy podjęli inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie. Zajęli stanowisko wobec dyrekcji SPZPOZ w Przasnyszu, by ta, wystąpiła do Narodowego Funduszu Zdrowia o przywrócenie pełnego angażu dla pielęgniarki. Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przasnyszu, Arkadiusza Chmielika, wpłynęła już odpowiedź ze szpitala.
„Zakład nasz realizuje m.in. w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu dla 423 dzieci świadczenia pielęgniarki szkolnej w ramach zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wykonując w/w umowę jesteśmy zobligowani do realizacji zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2023r. poz. 1427)” – czytamy w piśmie, którego autorem jest lek. Andrzej Kos, zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZZOZ w Przasnyszu.
– Zgodnie z pkt 2.1 rozporządzenia, dla szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz liceów profilowanych (bez nauki w warsztatach) zalecana liczba uczniów przypadająca na jeden etat pielęgniarki szkolnej wynosi od 880 do 1100 uczniów. Oznacza to, że pełen etat pielęgniarki przewidziany jest dla szkół o liczbie uczniów w tym przedziale. Dla szkół, w których liczba uczniów wynosi 400-499 osób, rozporządzenie przewiduje minimalną dostępność pielęgniarki lub higienistki szkolnej co najmniej 3 razy w tygodniu, nie mniej niż 4 godziny dziennie (pkt 2.2) – wyjaśnia.
– Liczba uczniów w SP nr 2 (423 uczniów) mieści się w przedziale 400-499 uczniów. Z tego wynika, że pielęgniarka powinna być dostępna co najmniej 3 razy w tygodniu po 4 godziny dziennie, co daje minimum 12 godzin tygodniowo. Obecnie pielęgniarka jest w szkole codziennie, przynajmniej 15 godzin tygodniowo co stanowi wyższy wymiar zatrudnienia niż określony w rozporządzeniu – przekazuje i dodaje, że ze względów ekonomicznych i z uwagi na braki kadrowe szpital nie jest w stanie zapewnić pielęgniarki na pełnym etacie w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu.
ren
Brak słów, co się dzieje …Dyrektor robi ,co może, aby ta placówka dorównała innym szkołom, a nad tą szkołą ciągle czarne chmury …
Ale dlaczego ma dorównywać innym szkołom? Program nauczania ten sam więc nie rozumiem. Chociaż jest jedna różnica ale z plusem dla Dwójki jedna zmiana w porównaniu do naszych przasnyskich publicznych szkół podstawowych gdzie jest system dwuzmianowy.
A podobno tyle podań jest, a pielegniarek za dużo
Za dużo i tylko kasa w głowie…mój tata był na oczyszczaniu nerek…czyli mocz był ważny,kolor …a przy obchodzie kłopot,bo mocz zlewała opiekunka lub salowa .magisterki online 😆🤪
Nie wiem o czym ty piszesz to kolor moczu był waży czy ważne było kto zlewa mocz ?😎
Kolor moczu jest ważny ..
Dla twej wiedzy,kolor moczu to ważna rzecz przy chorobie lub po zabiegu
Jesteś niesamowity 😃
„Braki kadrowe szpitala”?
Czy tylko ja nic nie rozumiem. Brali kadrowe, a zwalnia się doświadczone pielęgniarki?
A może niech burmistrz zatrudni pielęgniarkę ?
Kiedy tym szpitalem zaczną zarządzać osoby kompetentne??? Bo coś jest nie tak skoro problemem jest zatrudnienie pielęgniarki w szkole.