Pięć projektów z powiatu przasnyskiego walczy o pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Rozpoczął się ostatni etap drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Spośród 252 zgłoszeń pozytywną ocenę otrzymało 111 projektów, w tym pięć z terenu powiatu przasnyskiego. Rozpoczęło się głosowanie online.

 

Od 20 września do 10 października można oddać swój głos na projekt Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wśród nich znalazło się aż pięć pomysłów z terenu powiatu przasnyskiego i to właśnie na nie warto zagłosować. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy, jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł.

Poniżej prezentujemy projekty z powiatu przasnyskiego.

Poprawa bezpieczeństwa na terenie Miasta Przasnysz poprzez doświetlenie przejść dla pieszych w ciągu dróg wojewódzkich

Projekt zakłada doświetlenie 16. przejść dla pieszych w ciągu dróg wojewódzkich na terenie Miasta Przasnysz. Realizacja przedsięwzięcia zakłada ustawienia w wyznaczonych miejscach słupów z lampami LED zasilanych hybrydowo. System składa się głównie z turbiny wiatrowej, panelu fotowoltaicznego, źródła światła LED, kontrolera i akumulatora. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak jakichkolwiek opłat za energię elektryczną.

Koszt projektu: 505 tys. zł

 

Wpływ mamy, więc o siebie i o innych dbamy

Projekt zakłada realizację szeregu działań związanych z promocją zdrowego trybu życia bez używania substancji psychoaktywnych, profilaktyką uzależnień oraz promocją zdrowia psychicznego, aktywności fizycznej jak również działań związanych ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19. Skierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Podczas trwania projektu odbędzie się cykl spotkań:

–  warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem, przepracowywanie sytuacji konfliktowych, odbudowywania relacji ( szczególnie po izolacji), radzenie sobie z hejtem oraz cyberprzemocą

– warsztaty dla osób uzależnionych oraz współuzależnionych

– wykłady dotyczące budowania odporności

– warsztaty kulinarne połączone ze spotkanie z dietetykiem

– ogólnodostępne treningi fitness na świeżym powietrzu

W trakcie trwania projektu lub na jego podsumowanie odbędzie się wydarzenie pro-zdrowotne na świeżym powietrzu pn. „Aktywny Przasnysz” podczas którego będzie można wziąć udział w treningach przeprowadzonych przez zaproszonych trenerów spoza Przasnysza oraz przez nasze lokalne grupy.

Koszt projektu: 105 580 zł

Letnia szkoła archeologii – szukamy skarbów na północnym pograniczu Mazowsza

Planowany projekt ma zadanie zwiększyć zainteresowanie najdawniejszą historią lokalną na terenach pogranicznych Mazowsza, a jednocześnie zachęcić młode pokolenie do poszukiwań wiedzy historycznej na temat miejsca, w którym się wychowało. Realizacja projektu będzie polegać na zorganizowaniu letniego cyklu zajęć edukacyjnych dla wyselekcjonowanej grupy młodzieży (13-19 lat) poświęconych archeologii. Zajęcia teoretyczne będą połączone z uczestnictwem w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych na stanowisku Rembielin koło Chorzel, znanym w piśmiennictwie jako Łysa Góra.

Efektem końcowym projektu będzie zredagowanie publikacji, w której opisana zostanie historia samego stanowiska archeologicznego, dotychczasowe znaleziska, a także elementy, które ewentualnie uda się znaleźć w trakcie prowadzenia badań.

Koszt projektu: 49 750 zł

 

Festiwal Kultury Ludowej Mazowsza – warsztaty i publikacja

Głównym założeniem projektu jest popularyzacja kultury ludowej Mazowsza. Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez organizację warsztatów o tematyce folklorystycznej. Wspomniane warsztaty odbędą się w kilku kategoriach, np. muzyka – zajęcia ze śpiewu i tańca, kulinaria – przygotowywanie potraw regionalnych. Przegląd wzbogacą stoiska i prezentacje twórców ludowych z Mazowsza. W ramach przedmiotowego wydarzenia planowana jest organizacja trzech warsztatów, tj. w zakresie taniec, śpiew i kulinaria. Każdy z nich poprowadzi 2 trenerów, w projekcie zaangażowanych będzie 6 osób prowadzących zajęcia. Ogółem w warsztatach udział weźmie 60 uczestników.

Koszt projektu: 50 tys. zł

 

„Przasnysz Wita(cze)” – montaż trzech witaczy zasilanych panelami solarnymi, promujących turystykę i edukację na Mazowszu

Projekt zakłada montaż trzech witaczy promujących częściowy obszar Północnego Mazowsza poprzez informację o lokalnych zabytkach, walorach turystycznych, a także edukację publiczną w zakresie działalności wojewódzkiej Medycznej Szkoły Policealnej. Celem projektu jest zachęta przejeżdżających do dłuższych odwiedzin Miasta. Aktualnie Przasnysz stanowi przede wszystkim funkcję tranzytową, a zlokalizowane przy trasach obiekty i infrastruktura nie zachęcają do odpoczynku, podczas gdy w tej części północnego Mazowsza można zwiedzić m.in. Zespół Klasztorny Bernardynów i Bernardynek, bezpośrednio zapoznać się z historią tej części województwa za pośrednictwem multimedialnej i trójwymiarowej prezentacji w Muzeum Historycznym, czy też pospacerować w miejskim parku nad rzeką Węgierką. Atutem Miasta jest także wojewódzka Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu, która jako jedyna w regionie powinna zachęcać swoją ofertą przejezdnych. Każdy witacz wykonany będzie z tworzywa sztucznego. Witacz będzie podświetlany będzie oświetleniem typu LED, przewiduje się zasilanie z panelu solarnego. Witacze będą pełniły funkcję informacyjną, promocyjną i zachęcającą do dłuższych odwiedzin Przasnysza. Grafika będzie przedstawiać takie miejsca jak Zespół Klasztorny, Park, Rynek czy Medyczną Szkołę Policealną. Lokalizacja witaczy nie jest przypadkowa. Przewiduje się montaż 3 obiektów, w pasie drogowym dróg wojewódzkich.

Koszt projektu: 38 244 zł

 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Witacze powinny stać przy K57 . Najlepsze były kiedyś herb Miasta i flaga . Co z milionem pozyskanym na wymianę oświetlenia na ledowe???

Mati*
Mati*
1 rok temu

Na stronie pokazuje się tylko jeden projekt z Przasnysza. Można prosić numery projektów?

Konowal
Konowal
1 rok temu

Szkoda że nie da się tego odprzeczytac.

zaczynambycnanie
zaczynambycnanie
1 rok temu

Bardzo słabe te projekty. Ostrołeka to se tężnie wybuduje z jednego z projektów. A u nas oprócz doświetleń same bzdury. Może te witacze jeszcze hmmm, ale patrząc na te wypisane atrakcje miasta – cóż Przasnysz, miasto przez które się tylko przejeżdża.

Ern
Ern
1 rok temu

Przecież mamy w Przasnyszu tężnię… Uj, że nie działa, ale jest? Jest!