Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm RP. Kogo będziemy wspominać?

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronami 2022 roku Marię Grzegorzewską, Marię Konopnicką, Ignacego Łukasiewicza, Józefa Mackiewicz, Józefa Wybickiego, Wandę Rutkiewicz oraz Polski Romantyzm. To właśnie ich, i wydarzenia z nimi związane, będziemy wspominać.

 

 

– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały – czytamy na stronie Sejmu RP.

 

Patronami roku 2022 zostali wybrani:

Maria Grzegorzewska – w 2022 roku mija 100. rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Obecnie jest to Akademia Pedagogiki Specjalnej. Jej założycielką oraz patronką była znana działaczka społeczna, pedagog  i naukowiec, Maria Grzegorzewska.

 

Maria Konopnicka – w maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, znanej i bardzo lubianej przez dzieci i młodzież, a także dorosłych polskiej pisarki, poetki i publicystki. Z tej okazji Sejm RP postanowił uhonorować ją, jako jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej.

 

 

Ignacy Łukasiewicz – światowy znawca przemysłu naftowego. W marcu 2022 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę jego urodzin i 140. rocznicę śmierci. Sejm zdecydował się na jego wspomnienie ze względu na niezwykłe zasługi dla przemysłu oraz gospodarki krajowej, ale także jego ogromne zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny.

 

Józef Mackiewicz – w kwietniu 2022 roku przypada jego 120. rocznica urodzin. Sejm postanowił ustanowić pisarza patronem roku, ze względu na wielkość jego dorobku i wytrwale wspierane idee, jak Niepodległość Polski, wolność i przyjazne współistnienie narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a także jego niezłomny opór przeciwko komunizmowi.

 

Wanda Rutkiewicz  – w maju 2022 roku mija 30. rocznica zaginięcia w drodze na Kanczendzongę, jej dziewiąty ośmiotysięcznik, polskiej himalaistki, która jako pierwsza Polka oraz trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest.

 

Józef Wybicki – w marcu 2022 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę  śmierci Józefa Wybickiego, który jest autorem polskiego hymnu narodowego. Był on wielokrotnym posłem na Sejm oraz jednym z inicjatorów Konfederacji Barskiej, a także współorganizatorem Insurekcji Kościuszkowskiej. W tym roku także mija 275. rocznica jego urodzin oraz 225. rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

 

Polski Romantyzm – w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które były zawarte w tomiku poetyckim. Wyznaczył on początek polskiego romantyzmu. To właśnie wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka” oraz „Pani Twardowska”. Bez tych utworów ciężko jest sobie wyobrazić ostatnie, dwieście lat polskiej kultury.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments