Patroni Mazowsza na 2023 rok wybrani
Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił rok 2023 rokiem Powstania Styczniowego oraz rokiem Aleksandra Sochaczewskiego.
Sejmik Województwa Mazowieckiego od 2012 roku ogłasza patrona na dany rok kalendarzowy, a od roku 2016 także upamiętnia wydarzenia na Mazowszu, które miały szczególne znaczenie dla kultury, turystyki, sportu, gospodarki lub życia społecznego regionu.
Pod koniec listopada zespół ds. wyłonienia patrona i upamiętnienia wydarzenia w roku 2023 na Mazowszu rozpatrzył zgłoszone wnioski i zarekomendował ustanowienie roku 2023 na Mazowszu „Rokiem Powstania Styczniowego” i „Rokiem Aleksandra Sochaczewskiego”.
Uzasadnienie wyboru „Roku Powstania Styczniowego”
W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Jest to jedno z największych powstań narodowych. Bitwy pomiędzy powstańcami i Moskalami odbywały się w niemal każdym powiecie, stąd na terenie Mazowsza znajduje się wiele upamiętnień tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Za udział w Powstaniu wielu Polaków zostało więzionych i zesłanych na katorgę na Syberię, gdzie spędzili wiele lat. Tylko niewielu Sybiraków przeżyło to zesłanie i doczekało się wolnej Polski. W trakcie Powstania Tymczasowy Rząd Narodowy, podpisując dokumenty, używał pieczęci składającej się z 3 herbów: Polski, Litwy i Ukrainy, co może być symbolem walki z Rosją także w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Zespół ds. wyłonienia patrona i upamiętnienia wydarzenia w roku 2023 na Mazowszu uznał, że ofiarność i waleczność Polaków podczas Powstania Styczniowego zasługuje na upamiętnienie.
Uzasadnienie wyboru „Roku Aleksandra Sochaczewskiego”
W 2023 roku przypada 180. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty żydowskiego pochodzenia Aleksandra Sochaczewskiego. Za udział w Powstaniu Styczniowym był więziony w Cytadeli Warszawskiej, a następnie zesłany na Syberię. Jego dzieła stanowią swoistego rodzaju dokumentację niedoli Polaków skazanych na banicję bezpośrednio po upadku Powstania Styczniowego. Członkowie Zespołu wyrazili także chęć rozpropagowania twórczości Aleksandra Sochaczewskiego na Mazowszu, jako przedstawiciela Sybiraków.
j.b.