Patriotyczna uroczystość w Pawłowie Kościelnym. Przekazano urnę z ziemią bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

W minioną niedzielę, 31 lipca w Chorzelach oraz Pawłowie Kościelnym odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem Bohaterów Niepodległości.

 

Niedzielne uroczystości zostały zainicjowane przez Społeczny Komitet Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Przasnyszu. Pierwsza z nich została zorganizowana na cmentarzu parafialnym w Chorzelach.

– Po chwili zadumy i modlitwie poprowadzonej przez księdza z parafii Św. Mikołaja w Chorzelach nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy przed pomnikiem Żołnierzy Brygady Syberyjskiej, który został wystawiony w 2010 roku staraniem Towarzystwa Przyjaciół Chorzel. Najważniejszą częścią uroczystości było symboliczne pobranie ziemi z mogiły i zdeponowanie jej w urnie. Dokonali tego przedstawiciele parafii Św. Mikołaja w Chorzelach, samorządu Powiatu Przasnyskiego oraz Związku Piłsudczyków RP – relacjonuje powiat przasnyski.

 

Każdy z przybyłych gości, aby oddać hołd poległym w walkach żołnierzom uderzał w Dzwon Pamięci Brygady Syberyjskiej.

Urna z symbolicznie pobraną ziemią z mogiły została przewieziona przez żołnierzy 2. ORel w Przasnyszu do kościoła parafii Św. Macieja w Pawłowie Kościelnym. Tam, wraz z protokołem potwierdzającym jej autentyczność, została przekazana na ręce księdza proboszcza Huberta Komorowskiego, by 2 października 2022 roku podczas głównej uroczystości wraz z dwiema innymi urnami zostać umieszczona w Pomniku Bohaterów Niepodległości.

Dalsza część niedzielnej uroczystości odbyła się w Pawłowie Kościelnym. Punktualnie w południe w kościele parafialnym rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy poległych w walkach w okolicach Chorzel oraz całej Ojczyzny, odprawiona przy udziale pocztów sztandarowych wystawionych przez Związek Piłsudczyków RP oraz Ochotnicze Straże Pożarne.

Po błogosławieństwie mszalnym dr Piotr Kaszubowski wygłosił wykład na temat bohaterskich walk z bolszewikami, stoczonych w 1920 roku w okolicach Chorzel.

– Urna z ziemią pobraną z chorzelskiej mogiły zostanie umieszczona w Pomniku Bohaterów Niepodległości, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Pawłowie Kościelnym. Dołączą do niej dwie urny, przechowujące ziemię z pola bitwy, na którym w obronie Rzeczypospolitej przed Rzeszą Niemiecką w 1939 roku polegli żołnierze 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy oraz ziemia z tzw. „Łączki” na Powązkach, gdzie bezimiennie chowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Odsłonięcie Pomnika Bohaterów Niepodległości, wybudowanego z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym, nastąpi 2 października o godz. 12:00 – dodaje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

 

Dokumenty, które są związane ze zdeponowaniem ziemi z chorzelskiej mogiły Żołnierzy Brygady Syberyjskiej mają zostać przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments