Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu świętowała 25-lecie istnienia

15 sierpnia Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Jubileusz połączono z obchodami Święta Wojska Polskiego.

 

Uroczystość odbyła się 15 sierpnia i została połączona z obchodami  Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę św. sprawował bp. Mirosław Milewski.

– W uroczystość Wniebowzięcia Maryi, a zarazem w dniu jubileuszu parafialnego, prosimy Matkę Bożą, aby nasz naród trwał przy swoich chrześcijańskich korzeniach. Módlmy się za parafian, aby nie porzucali niedzielnej Eucharystii, nie zaniechali przyjmowania sakramentów i posyłania dzieci na katechezę szkolną. Musi być to modlitwa niezwykle wytrwała, ponieważ od pewnego czasu obserwujemy, że wielu porzuca wiarę w Boga i Kościół Chrystusowy – mówił.

Podkreślił, że wspólnym obowiązkiem jest podtrzymywanie wiary w kolejnych pokoleniach; przekazywanie, że wiara niesie wartości takie jak miłość, dobroć, sprawiedliwość, pokój, że obiecuje wieczność. Przeżywanie wiary, to nie jest jakiś stan idealny, „ale życie ze świadomością, że nad wszystkim czuwa Bóg”.

 

Po mszy św. odbył się jubileuszowy piknik na placu parafialnym, organizowany wspólnie z 2. Ośrodkiem Radioelektronicznym w Przasnyszu. Były między innymi występy zespołu, chórów, gry i zabawy. Ponadto rozstrzygnięto konkursy: plastyczny, literacki i fotograficzny – zorganizowane z okazji 25-lecia parafii.

…………………….

Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu została erygowana 15 sierpnia 1998 roku przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Jej teren wydzielono z sąsiedniej parafii pw. św. Wojciecha. 9 kwietnia 2000 biskup płocki Stanisław Wielgus dokonał konsekracji świątyni. Powstał też budynek parafialny. Od początku istnienia parafii jej proboszczem jest ks. kan. Romuald Ciesielski. Aktualnie parafia liczy około 6 tysięcy mieszkańców.

Na terenie parafii znajdują się miejsca pamięci narodowej: w Karwaczu są groby 4 nieznanych żołnierzy z czasów I wojny światowej i groby żołnierzy rosyjskich, poległych w bitwie pod Przasnyszem w 1914 roku. Natomiast w Przasnyszu znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego z okresu I wojny światowej, a w Zawadkach – pozostałości cmentarza z okresu I wojny światowej.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Parafianin
Parafianin
1 miesiąc temu

Piękna uroczystość! Szkoda tylko, że nawet w takim dniu i i przy tak wysokiej temperaturze klimatyzacja w kościele nie zostaje wykorzystana.

Wpz
Wpz
1 miesiąc temu
Reply to  Parafianin

A to jest?

Gość
Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Wpz

Jest. I to 2 nawet są. Ale chyba jako ozdoba na ścianie :/ a szkoda

myto
myto
1 miesiąc temu
Reply to  Parafianin

Widocznie szkoda prądu.

Wow
Wow
1 miesiąc temu
Reply to  myto

Ciężko stwierdzić o co chodzi, bo fotowoltaika też jest.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

A Panowie w pierwszych rzędach to dziś na urlopach, czy zrobili sobie taki wypad w ramach pracy?