Pamiętaj! Wkrótce rusza nabór wniosków w programie „Rodzina 500+”

Od 1 lutego 2022 roku rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”. Wnioski składać będzie można wyłącznie online. Wypłata świadczenia wychowawczego będzie bezgotówkowa.

 

Nowy okres świadczeniowy rządowego programu „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Aby dalej otrzymywać świadczenie, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie wniosku o „500+” na nowy okres świadczeniowy. W tym roku całym procesem obsługi wniosków, a następnie wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sama istota programu się nie zmienia, rodzice mogą być spokojni – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Szefowa resortu rodziny podkreśla, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br.

– Dlatego nie warto zwlekać. Zachęcam do składania wniosków jak najszybciej, by nie zapomnieć, nie przegapić terminu i zachować ciągłość wypłaty świadczenia – mówi minister Marlena Maląg.

 

Wniosek o „500+” tylko online

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

– W ubiegłym roku zmieniliśmy zasady wnioskowania o świadczenie w ramach programu „Dobry start” – można to było zrobić wyłącznie online. Rodzice nie mieli z tym problemu, dlatego w tym roku postawiliśmy na to rozwiązanie również w przypadku programu „Rodzina 500+”, a także nowego świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi jakim jest rodzinny kapitał opiekuńczy. Ostatnie tygodnie pokazują, że nie ma z tym kłopotu – wyjaśnia minister Maląg.

 

Terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres świadczeniowy

Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami na kolejny okres świadczeniowy:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie – do 30 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia – do 31 października 2022 r.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments