Otwarto laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie [FOTO]

W sobotę 14 maja 2022r. otwarto laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu.

 

Budowa laboratorium jest jednym z elementów projektu „Terenowy Poligon Badawczo-Wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”, realizowanego przez Politechnikę Warszawską na terenie lotniska w Przasnyszu. Projekt jest współfinansowany ze źródeł Unii Europejskiej, a jego celem jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej Uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań. Całość inwestycji to 33 mln zł, w tym 24 mln zł to aparatura badawcza. Łącznie utworzonych zostało 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie.

Nowe laboratorium to pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów. Powstało również centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne.

 

 

 

Sprawdź również
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ignacy
Ignacy
1 miesiąc temu

Więc pierwszym kosmonautą powinien być przasnyszanin(ka), inkubator w Zdziwoju zapewne czeka na pierwszych chętnych (wytypowanych) do szkolenia na obsługę statków kosmicznych. ABB wybuduje wahadłowiec Przasmok 1. Good luck.

Brat Pit
Brat Pit
1 miesiąc temu
Reply to  Ignacy

Myślę że z Chorzel, Marszałek byłego Starostę jak p… ka za sobą ciągnie.

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
1 miesiąc temu
Reply to  Brat Pit

Ten były Starosta, akurat był jednym z pomysłodawców całego projektu. To za jego kadencji wszystko się zaczęło, to były Starosta się starał i mocno współpracował z Politechniką.
Obecny starosta głosował przeciwko współpracy z Politechniką ( są na to dowody prasowe). A kto dziś wychwala pomysły Politechniki ? No kto ? Czy aby nie ten co był przeciwny tej współpracy ??
Jak to nazwać ?? Może chichotem historii ??

Wojtas
Wojtas
1 miesiąc temu
Reply to  Grzegorz.K.

Chyba sam sobie ten były starosta ten komentarz napisał bo to niemożliwe aż żeby mieć takich lizusów klakierów co by pisali takie komentarze absurdalne

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtas

Chyba sam obecny starosta, sam sobie pisał ten komentarz o to niemożliwe aż żeby mieć takich lizusów klakierów co by pisali takie komentarze absurdalne. Albo … napisałem tylko i wyłącznie prawdę. Bo widzisz są i tacy mieszkańcy Przasnysza, czy też całego powiatu, których interesuje prawda, ale lizanie …

click
click
1 miesiąc temu

Po raz kolejny się pytam, co ma powiat z tego interesu? Chociaż paru ochroniarzy zatrudnili? Jakoś nikt to nie pisze nic na ten temat.

Mati
Mati
1 miesiąc temu

Szamana z kropidłem nie było?

Franek
Franek
1 miesiąc temu
Reply to  Mati

Jak nie, nawet dwóch!! Oni to lubieją, łatwa i konkretną kasa bezwzględu na nieszczęście jakie niosą. Romeo lubi zapach banknotów szczególnie za free. Cynizm czy materializm?

imie
imie
1 miesiąc temu

Omawiana w komentowanym artykule impreza wpisuje sie w promowanie nieszczęścia jakim dla wielu Przasnyszan jest działalności tego lotniska. Ciągły bezustanny hałas nie pozwala nam spokojnie wypocząć na naszych działkach, a Bienkowscy Szczepankowscy itd promują się na tego typu imprezach.
Panowie, czy kiedykolwiek zapytaliście Przasnyszan czy chcą żyć w bezustannym hałasie samolocików nad głowami?
Poza tym, jakie wymierne korzyści ma Przasnysz z działania lotniska i tego ośrodka? ile podatków wpłynęło do kasy Przasnysza? ile osób z Przasnysza znalazło tam zatrudnienie?
i jaka jest proporcja liczby tych osób do liczby osób pozostających w obszarze ciągłego hałasu samolocików, tak jak dzisiaj chociażby?

Wojtas
Wojtas
1 miesiąc temu
Reply to  imie

Polecam zakupić dobre słuchawki, w ostateczności stopery jak przeszkadza hałas. Mi przeszkadzają tabuny aut jadących droga krajowa ale wiedziałem gdzie się osiedlam, więc nie mam pretensji do kraju że droga krajowa biegnie przy moim domu.

Wojtas
Wojtas
1 miesiąc temu

Widać na tych zdjęciach jak się Szczepankowski na siłę pcha do wstęgi chociaż miejsca pewnie nikt nie przewidział

Ait
Ait
1 miesiąc temu

Wszystkie te tłuste koty co tam były zebrać i w kosmos w jedną stronę.

Ait
Ait
1 miesiąc temu

A pro po na tych zdjęciach nie ma młodzieży, która będzie tam się szkolić tylko gromada mord liczących na obrywy.

Olo
Olo
1 miesiąc temu
Reply to  Ait

Bo szkolenie ogarnia inkubator w Zdziwoju, tuta dyrekcja się bawi.

Wojtas
Wojtas
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

I gdzie tu logika? Jechać na szkolenie do najdroższego budynku w powiecie przasnyskim do miejscowości której 90 procent mieszkańców tego powiatu na oczy nie widziało. Może tam jest jakaś tajna baza amerykańskich wojsk lub służb bo to nie możliwe żeby tak w biały dzień w demokratycznym kraju robić legalnie takie wały. Ukłony w stronę pomysłodawcy Zenona czarodzieja z Chorzeli