Otwarcie wystawy II Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Wygodzie [FOTO]

We wtorek, 9 sierpnia 2022 w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu odbyło się otwarcie poplenerowej wystawy II Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Wygodzie.

 

Ogólnopolski Plener Malarski odbywał się w Wygodzie już po raz drugi. To niezwykłe wydarzenie artystyczne, które przyciąga artystów z różnych stron kraju. Zapoczątkowali je Dorota i Jerzy Skowrońscy. Jak twierdzą uczestnicy wydarzenia, gospodarze tworzą prawdziwie domową atmosferę z „dobrą energią i warunkami do pracy twórczej”. W tym roku w Wygodzie pojawili się nowi artyści zachęceni wrażeniami innych z ubiegłorocznego pleneru.

 

Na tegorocznej wystawie poplenerowej w muzeum zobaczyć możemy prace następujących artystów:

Barbara Czerwińska, absolwentka PWSSP (obecnie ASP ) w Łodzi, dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni profesora Krzysztofa Lenka. Działalność twórcza w zakresie malarstwa, architektury wnętrz oraz projektowania graficznego. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne oraz udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Artystka maluje cyklami tematycznymi, np. miasta, ptaki, sztuka przemijania. Posługuje się w swojej twórczości swoistym kodem symboli, wyrażającym jej stosunek do życia, człowieka i otaczającego świata. Jej prace należą formalnie do malarstwa przedstawiającego – nie jest to jednak typowe malarstwo realistyczne lecz niosące głębsze treści wynikające z przemyśleń, przeżyć i emocji autorki.

 

Zdzisław Machowicz – artysta malarz i designer. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi. Wykonywał zawód architekta wnętrz, jednak od wielu lat poświęca się malarstwu sztalugowemu. Stara się zawęzić tematykę swoich prac do malarstwa figuratywnego oraz szeroko pojętego portretu. Wykonuje niezwykle dokładne,  realistyczne wizerunki ludzi jak również w znacznym  stopniu przetworzone  portrety. Zawsze jednak dąży do oddania osobowości modela i ukazania jego niepowtarzalnego wnętrza za pomocą bogatego warsztatu malarskiego. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i na kilkudziesięciu zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków PSU, a w latach 2018 – 21 był  prezesem  Stowarzyszenia Portrecistów Polskich.

 

Ewa Karolina Osowska, Mława – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku (pracownia malarstwa  prof. Rajmunda Pietkiewicza). Studia podyplomowe z wychowania plastycznego odbyła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Mławie mieszka od 1983 r. Uczestniczka wielu plenerów krajowych i zagranicznych. Wzięła udział w  kilkudziesięciu wystawach zbiorowych poplenerowych oraz ośmiu indywidualnych. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach w kraju i za granicą. Od 2009 roku wspólnie z Wojciechem Rutkowskim organizuje  międzynarodowe plenery malarskie pod nazwą „Mazowsze Północne Pędzlem Malowane” oraz mławskie warsztaty plenerowe.

 

Tatiana Pytkowska – Urodziła się, mieszka i tworzy w Warszawie. W latach 1976-81 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (malarstwo) i prof. Wojciecha Sadleya (tkanina). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym, grafiką komputerową i ceramiką. Prace swoje prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad stu zbiorowych w kraju i zagranicą. Brała udział w wielu plenerach i aukcjach charytatywnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i galeryjnych w Polsce, Japonii, USA, Niemczech i Turcji. W 1983 r. otrzymała nagrodę BWA na XXXVII Ogólnopolskim Salonie Zimowym w Radomiu. Od 1982 roku należy do OW Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2000 roku współdziała z Grupą Twórców WYMIAR. Wraz z innymi członkami Grupy prowadziła społecznie Galerię Sztuki Współczesnej AKTYN w Warszawie. Jest członkiem Stowarzyszenia Portrecistów Polskich.

 

Włodzimierz Pytkowski – Studiował na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Katedra Wzornictwa Przemysłowego), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Członek OW Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się: rzeźbą i ceramiką, rysunkiem, reklamą, DTP. Pracował w agencjach reklamowych full service. Propagator Decentryzmu, który go urzekł i stał się głównym nurtem jego twórczości. Autor wielu rzeźb i statuetek. Twórca m. in.: grafiki papierosów MOCNE, OPAL, STOŁECZNE; loga FSO Polonez CARO.

 

Wojciech  Rutkowski – Absolwent ASP w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Tadeusza Dominika i prof. Ireny Wilczyńskiej oraz dyplom z architektury wnętrz u prof. Jana Kurzątkowskiego. Ma na swoim koncie udział  w 60 wystawach indywidualnych i ponad dwustu wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych  i muzeach w kraju i zagranicą, m. in.  w mieście Homer na Alasce, w Siedzibie Światowej Organizacji Meteorologicznej w Genewie i wielu, wielu innych krajach. Jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Plastyków. Odznaczony odznaką Zasłużony dla Kultury, oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Mława (2019). Od 2008 roku mieszka w Mławie i wspólnie z Ewą Karoliną Osowską organizuje  międzynarodowe plenery malarskie pod nazwą „Mazowsze Północne Pędzlem Malowane” oraz mławskie warsztaty plenerowe.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Judyta
Judyta
1 rok temu

Wielkie brawa dla organizatorów!