Oszuści znów działają w naszym regionie. Wyłudzili 61 tys. zł metodą na funkcjonariusza CBŚP.

W środę, 10 kwietnia doszło do wyłudzenia pieniędzy, które bezpiecznie spoczywały na rachunku bankowym. O zdarzeniu poinformowała Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie. Na telefon stacjonarny Jadwigi B. zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako Andrzej Szymczyk i powiedział, że jest funkcjonariuszem CBŚP.

– Podczas rozmowy poinformował pokrzywdzoną, że nieznani hakerzy próbują uruchomić kredyt w jej banku i przelać posiadane przez nią środki pieniężne. Powiedział też, że rozpracowuje grupę przestępczą i tylko ona może mu pomóc. Podał jej, by sprawdziła dane podawane przez niego okoliczności, dzwoniąc pod nr 112 – mówi Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz.

Jadwiga B. zadzwoniła pod nr 112, gdzie zgłosił się inny mężczyzna, który powiedział, że wie, w jakiej sprawie ona dzwoni i potwierdził, że pan Szymczyk jest funkcjonariuszem CBŚP.

– Po tym usłyszała mężczyznę – rzekomo policjanta Andrzeja Szymczyka, który zapytał, w którym banku ma konto i jak autoryzuje przelewy. Jadwiga B. przekazała mu informacje, jednak miała wątpliwości co do wiarygodności rozmówcy. Polecił jej skontaktowanie się z prokuratorem Andrzejem Szymańskim, który rzekomo prowadzi tę sprawę. Zadzwoniła pod nr 997, przedstawiła się i przełączono ją rzekomo do prokuratora. Podczas rozmowy z mężczyzną podającym się za prokuratora podała dane do logowania do jej dwóch kont w banku — poinformowała prokuratura.

Po chwili kobieta została zapytana przez pracownika banku, czy potwierdza przeprowadzenie przelewu w kwocie 61.000 zł na konto Dariusza Biskupa. Jadwiga B. potwierdziła. Mężczyźni polecili jej, by udała się do banku. Tam dowiedziała się, że z jej rachunku dokonano przelewu na dane „Dariusz Biskup”. Kiedy uznała, że została oszukana, poinformowana o tym zdarzeniu Komendę Miejską Policji w Ostrołęce.

Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców przestępstwa.

Prokuratura zwraca się z apelem do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za członków rodziny potrzebujących pieniędzy, funkcjonariuszy policji i innych, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o akcjach policyjnych. W przypadku zaistnienia podobnych sytuacji należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Pod żadnym pozorem nie należy podawać danych umożliwiających dostęp do rachunków bankowych ani dokonywać przelewu na konta innych osób.

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments