Oszuści zaatakowali w Przasnyszu. Do seniorów rozdzwoniły się telefony informujące o poważnym wypadku członka najbliższej rodziny

Wczoraj informowaliśmy o seniorce, która dała się oszukać metodą na „funkcjonariusza policji”. Oszust wyłudził ponad 14 tysięcy złotych od 73 – latki z Przasnysza. Jak się okazało nie była jedyną mieszkanką, do której w ostatnich dniach zadzwonił telefon.

 

Do naszej redakcji zgłosiła się dziś mieszkanka, która poprosiła, by przestrzec seniorów przed oszustami. Wczoraj, w godzinach wieczornych do jej rodziców zadzwonili oszuści. Poinformowali, że ich córka miała wypadek. Przerażeni rodzice rzucili słuchawkę i szybko poszli do swojej córki, która mieszkała kilka domów dalej. Na miejscu okazało się, że wszystko było w porządku, a żaden wypadek nie miał miejsca.

Starsze małżeństwo na szczęście nie dało się oszukać, jednak sam telefon kosztował ich mnóstwo stresu i nerwów.

Seniorzy, o których powiadomiła nas czytelniczka, nie byli jedynymi, do których wczorajszego wieczora zadzwonili oszuści. Metodą „na wypadek córki” zaatakowali także inną mieszkankę Przasnysza. Twierdząc, że wypadek miał miejsce z winy ich córki, próbowali wymusić pieniądze za załatwienie sprawy. Tutaj również na szczęście nieskutecznie, choć podobnie jak w poprzednim przypadku, sam telefon wywołał u odbiorcy mnóstwo emocji i strachu o najbliższych.

 

Podobne próby wyłudzenia pieniędzy odnotowały komendy policji w regionie. Kilka podobnych zgłoszeń wpłynęło m.in. do funkcjonariuszy z Ciechanowa.

„Metoda działania przestępców za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas otrzymujemy telefon od osoby podającej się za członka rodziny: wnuczka, kolegi, przyjaciela, policjanta. Oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, ale najczęściej zgadzają się na niższą, a w przypadku jej braku zadowolą się innymi wartościowymi przedmiotami np. biżuterią. Następnie informują nas, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki, bo sami nie mogą ze względu na wypadek, chorobę, czy inną ciężką sytuację rodzinną” – wyjaśniają policjanci.

 

Pamiętaj!

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz;
  • nigdy nie zostawiaj pieniędzy w miejscach wyznaczonych przez rozmówcę;
  • nigdy nikomu nie podawaj swoich danych- wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasała;
  • nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój;
  • jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za członka rodziny, przedstawiciela służb lub instytucji i informuje o konieczności przekazania pieniędzy, rozłącz się i zadzwoń do najbliższych (najlepiej z innego telefonu), by to potwierdzić;
  • nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi;
  • jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;
  • jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów – natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.

 

Ważne!

Funkcjonariusze Policji i innych instytucji NIGDY  nie proszą o przekazanie pieniędzy czy innych wartościowych rzeczy np. biżuterii!!

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
11 miesięcy temu

Zlikwidować telefony stacjonarne a kupić proste komórki…3 lata temu do teściowej takich tel.bylo masa,wsciskali różne abonamenty itp…po zlikwidowaniu a kupieniu komórki święty spokój.

Amator
Amator
11 miesięcy temu
Reply to  Ania

Nie do końca też sprawdzą kto jej używa pod byle pretekstem.

kazik
kazik
11 miesięcy temu

Skąd maja numer telefonu, ochrona RODO, telefony słabo zabezpieczane przez firmy

Amator
Amator
11 miesięcy temu
Reply to  kazik

20 lat temu nie było rodo drukowało się książki z nazwiskami. TP SA wydało spis wszystkich telefonów z nazwiskami i przybliżonymi adresami na płycie. Dzięki temu złodzieje mają wspaniałą bazę danych. Jak masz głuche to bot telefoniczny sprawdza czy numer jest aktywny i po jakim czasie następuje odebranie. Rozpoznanie seniora po głosie czy wyciągnięcie od nich danych to pikuś z każdym wdają się w dyskusję bo mają deficyt rozmowy. Starsi ludzie mają bliskich, którzy mogli by im wytłumaczyć mechanizm działania złodziei no ale starszy jest najmądrzejszy na świecie i młodego nie posłucha. Takie akcje zostawiają bardzo dużo śladów choćby w… Czytaj więcej »