Oszuści podszywają się pod uchodźców. Policja ostrzega!

Trwa wojna na Ukrainie. Setki mieszkańców naszego regionu spieszy na pomoc uchodźcom. Tymczasem pojawili się już oszuści, którzy postanawiają wykorzystać ludzki dramat do własnych, podłych celów. W tym niepewnym czasie zachowajmy szczególną czujność.

 

Ostatnie wydarzenia pokazały, że wielu z mieszkańców gotowych jest nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy. W takich okolicznościach mogą zdarzyć się sytuacje, w których ktoś będzie próbował wykorzystać okazję i wzbogacić się naszym kosztem. Z takimi sytuacjami spotyka się coraz więcej osób w naszym regionie.

– Docierają do nas sygnały, że oszuści, wykorzystując obecność uchodźców na naszym terenie, którzy bezwzględnie potrzebują pomocy, podszywają się pod nich. Do jednego z domów na terenie powiatu ciechanowskiego zapukała kobieta podająca się za uchodźcę, próbowała dostać się do środka domu pod pozorem prośby o żywność. W tej sytuacji starsza mieszkanka naszego powiatu okazała się być przewidującą i nie straciła czujności. Nie pozwoliła wejść do środka kobiecie — informuje kom. Jolanta Bym z KPP w Ciechanowie.

 

Niech ta sytuacja będzie dla mieszkańców naszego powiatu przestrogą, bo podobne zdarzenia z pewnością będą się powtarzać. Sytuacje nietypowe, powodujące lęk lub współczucie są rajem dla rozmaitej maści przestępców, którzy zechcą wykorzystać ten trudny czas do własnych, podłych celów.

Policja apeluje o ostrożność, ponieważ wyobraźnia oszustów nie zna granic. Rekomendujemy, żeby wspierać znane i działające od lat organizacje, które działają transparentnie i jawnie rozliczają środki. Pamiętajmy, żeby zawsze weryfikować instytucje czy osoby, którym chcemy udzielić pomocy i nie wpuszczajmy do domu obcych. Zawsze dokładnie zweryfikujmy, komu przekazujemy pieniądze lub pomoc materialną.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
8 miesięcy temu

Bardzo potrzebny tekst. Trzeba ludziom o tym mówić i ostrzegać.