Optymistyczne dane dotyczące bezrobocia w powiecie przasnyskim. W ciągu roku pracę znalazło ponad 800 osób

Z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu wynika, że epidemia koronawirusa oraz związany z nią lockdown spowodował wzrost bezrobocia, ale w 2021 r. zatrudnienie wzrosło, dzięki czemu stopa bezrobocia w październiku bieżącego roku była jedynie o 0,3% wyższa niż przed pandemią. PUP informuje, że w ciągu ostatniego roku pracę podjęło ponad 800 osób i ocenia sytuację jako stabilną.

 

Stopa bezrobocia na terenie powiatu przasnyskiego wynosi obecnie 8,3%, zaś w październiku 2020 r. wynosiła 9,2% i była wówczas o 1% wyższa niż w tym samym miesiącu roku 2018. Tuż przed pandemią – w październiku 2019 – stopa bezrobocia wynosiła równo 8,00%.

Na koniec października 2021 roku w ewidencji osób bezrobotnych w powiecie przasnyskim zarejestrowanych było 1725 osób. Do października 2021 r. z ewidencji bezrobotnych, z powodu podjęcia pracy, zostało wyłączonych 821 osób.

 

Dzięki staraniom PUP, za pomocą otrzymanego wsparcia w postaci jednorazowych środków w 2021 roku 68 osób rozpoczęło własną działalność gospodarczą. Na zwiększenie zatrudnienia mają również wpływ szkolenia, organizowane przez urząd pracy. Jakie to szkolenia? Okazuje się, że mogą one dotyczyć rozmaitych dziedzin i branż, a każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

– Osoba bezrobotna może ubiegać się o skierowanie na szkolenie indywidualne w każdym zakresie o ile uprawdopodobni, że po takim szkoleniu zostanie zatrudniona na co najmniej 6 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy. Koszt szkolenia w części finansowanej z Funduszu Pracy nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. Istnieje również możliwość zorganizowania szkolenia grupowego, wynikającego z potrzeb pracodawcy, ale obecnie przedsiębiorcy takich potrzeb nie zgłaszali informuje dyrektor PUP w Przasnyszu Jadwiga Żuber.

Na podstawie diagnozy rynku pracy w 2021 roku zawodami deficytowymi w naszym powiecie są: cukiernicy, diagności samochodowi, mechanicy samochodowi, fryzjerzy, graficy komputerowi, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, monterzy instalacji budowlanych, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, piekarze, pracownicy socjalni, pracownicy usług pogrzebowych, spawacze, spedytorzy i logistycy.

 

 

– Sytuacja na lokalnym rynku pracy, z pozycji urzędu, wydaje się stabilna – ocenia dyrektor Jadwiga Żuber. – Na koniec października 2021 roku w ewidencji pozostawało 1.725 osób, a w analogicznym okresie roku poprzedniego zarejestrowanych było 1.948 osób tj. o 223 osoby więcej komentuje.

Liczba ofert pracy, które wpłynęły do PUP do końca października 2021 r. (773) jest większa od liczby ofert, które wpłynęły w tym samym okresie 2020 r. (656) o 117 ofert.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
moga
moga
3 lat temu

Zamknąć to w cholerę