Ołtarz główny w kościele parafialnym w Rostkowie przejdzie prace konserwatorskie. Parafia wybrała wykonawcę

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie wykona prace konserwatorskie ołtarza głównego. Projekt uzyskał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład.

 

Ołtarz główny jest wpisany do Rejestru Zabytków województwa mazowieckiego. Został wykonany na początku XX wieku, a autorem rzeźb jest Adrian Głębowski. We wnęce ołtarza ustawiona jest postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ręce, a po obu jego stronach są dwie rzeźby aniołów z twarzami skierowanymi ku centralnemu przedstawieniu.

Według Anny Koszarskiej, konserwatora dzieł sztuki, ołtarz wymaga prac, które przywrócą jego wygląd i ochronią przed dalszym zniszczeniem.

– Drewno ołtarza jest zaatakowane przez drewnojady — w szczególności kołatka domowego (anobium punctatum). Widoczne są ślady po żerowaniu owadów. Bardzo mocno zostały zainfekowane wtórne deski na mensie ołtarza — wymagają one wymiany. Połączenia poszczególnych elementów struktury są miejscami rozluźnione i osłabione. W niektórych miejscach drewno na listwach i narożnikach uległo odkształceniu, występują ślady i nierówności w miejscach łączeń. Na powierzchni drewna widoczne są niewielkie pęknięcia i szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami powstałe na skutek wieloletniej pracy drewna wywołanej zmianami temperatury i wilgotności. Na krawędziach i profilach powstały uszkodzenia mechaniczne. Struktura ołtarza pokryta jest politurą. Ta jest w bardzo złym stanie. Warstwa politury jest cienka, zmatowiała, a miejscami przetarta aż do drewna – wyjaśnia.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie wybrała najkorzystniejszą ofertę, którą złożyła firma DKK-KONSERWACJA ZABYTKÓW SP.Z O.O.

Oferowana przez nich cena to 249 873,82 zł, z okresem gwarancji na 120 miesięcy. Zakończenie prac konserwatorskich przewidziano na 15 listopada 2024 roku.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rob
rob
9 dni temu

No to nareszcie proboszcz przestanie zbierać na dach, teraz będzie zbierał na ołtarz

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
Reply to  rob

No bo jak mawiał klasyk, nie chodzi o to żeby zebrać, tylko żeby zbierać…

Stanley
Stanley
9 dni temu
Reply to  rob

nie, na ołtarz będzie zrzut z programu 'Zabytek plus’ z naszych podatków. Taca pójdzie na inne potrzeby, na pewno bardzo pilne i pilniejsze, konsekrowane… bo przecież nie na powstający dom opieki dla osieroconych dzieci…..