Ogromny wzrost liczby kradzieży w polskich sklepach. W Przasnyszu… sytuacja odwrotna

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w I półroczu 2023 r. przestępstw kradzieży w sklepach było w ujęciu rocznym o 40 proc. więcej niż w I półroczu 2022 r. Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą (czyli kradzieży do 500 zł) było więcej o niecałe 22 proc. Jak się okazuje, w powiecie przasnyskim sytuacja jest dokładnie odwrotna. Drobnych kradzieży policja odnotowała mniej niż rok i dwa lata temu.

 

„W pierwszym półroczu policja zarejestrowała aż 40 proc. więcej spraw niż rok temu” – poinformowała  „Rzeczpospolita” powołując się na dane Komendy Głównej Policji, do których dziennik dotarł jako pierwszy.

Jeśli chodzi o dane według komend wojewódzkich to w pierwszym półroczu najwięcej kradzieży sklepowych odnotowała KWP we Wrocławiu, na drugim miejscu znalazła się KWP w Warszawie, a na trzecim KWP Katowice. Komenda Wojewódzka w Radomiu, pod którą podlega przasnyska policja, znalazła się mniej więcej w połowie stawki.

Jak tłumaczą eksperci, na których powołuje się dziennik, główne powody tego stanu rzeczy to ubożenie społeczeństwa i coraz bardziej zuchwałe działania grup przestępczych. Do przyczyn mają dokładać się też ułatwienia wynikające z działania kas samoobsługowych, a przy tym niewystarczająca liczba pracowników sklepu i ochroniarzy.

Przy tego typu kasach, niektórzy próbują pominąć niektóre produkty i nie nabijać ich na kasę, albo nabić tańszą wersję towaru, niż faktycznie mają w koszyku, licząc na to, że uda im się trochę zaoszczędzić.

 

Ze sklepów giną głównie dwie kategorie towarów. Pierwsza to żywność, przy czym kradzież podstawowych artykułów spożywczych typu olej, masło, sery itp. na większą skalę to nowość w naszym kraju. Druga to  towary luksusowe, w tym drogie alkohole, perfumy, elektronika itp. Te częściej znikają za sprawą grup przestępczych.

Zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu z prośbą o podanie statystyk kradzieży sklepowych w  powiecie przasnyskim. Okazało się, że w 2023 roku odnotowano ich mniej w stosunku do analogicznego czasu w roku ubiegłym.

W pierwszym półroczu 2023 roku przasnyscy funkcjonariusze odnotowali 42 drobne kradzieże. W analogicznym czasie w roku 2022 zarejestrowano 63 kradzieże (w sumie przez cały rok 2022 – 108), zaś rok wcześniej 96 tego typu zdarzeń w pierwszym półroczu i aż 165 przez cały rok.

Dane płynące z powiatu przasnyskiego są zatem optymistyczne, niemniej oczywiście nie mamy pewności, że druga połowa roku nie będzie prezentowała się gorzej. Ostatnia liczba kradzieży, które odnotowano po tzw. długim weekendzie, kiedy to w jednym dniu dokonano 5 kradzieży w Przasnyszu sprawiają, że ogólnopolską tendencję wzrostową możemy jeszcze dogonić.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mietek
Mietek
1 miesiąc temu

w Przasnyszu nie kradną. ludzie przynoszą towar do marketów aby półki nie świeciły pustkami. starzy, młodzi, majętni i mniej.tak jest. nie ściemniam…

Ojojoj
Ojojoj
1 miesiąc temu

Mietek Ty żartownisiu!!!

Doni
Doni
1 miesiąc temu

To z tego dobrobytu!!! Dobra zmiana ku*wa!!!

E tam
E tam
1 miesiąc temu
Reply to  Doni

No tak , biedni ludzie kradną alkohol i kosmetyki , to z głodu !

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu
Reply to  E tam

I paliwo