Ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej 2023. Dyrektor SOSW w Przasnyszu, Andrzej Radomski z nagrodą Ministra Edukacji i Nauki

W Pałacu Ujazdowskim w Warszawie odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z jubileuszem 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek wręczył odznaczenia państwowe, Medale KEN, tytuły Profesora Oświaty oraz nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Ta ostatnia trafiła w ręce dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Przasnyszu, Andrzeja Radomskiego.

 

Podczas uroczystości szef MEiN odwołał się do jubileuszu 250. powołania Komisji Edukacji Narodowej.

– Z perspektywy czasu można powiedzieć, że gdyby Komisja Edukacji Narodowej powstała dwadzieścia, trzydzieści lat wcześniej, nie byłoby zaborów – mówił Minister Edukacji i Nauki. – Byłaby wtedy szansa upowszechnić edukację, wiedzę i mądrość wśród Polaków, młodych elit Polaków.

– Komisja Edukacji Narodowej, która powstała w 1773 roku, miała szczęście działać w niepodległej ojczyźnie tylko 22 lata, do 1795 roku, ale już ta działalność dwudziestoletnia walnie przyczyniła się do tego, że polskość – pomimo germanizacji i rusyfikacji – utrzymała się przez kolejne 123 lata w domach Polaków i mogła na nowo rozkwitać od 1918 roku. I rozkwita także dzisiaj – mówił Minister Edukacji i Nauki, odwołując się do dziedzictwa Komisji Edukacji Narodowej.

Podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek wręczył odznaczenia państwowe, Medale KEN, tytuły Profesora Oświaty oraz nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Tę ostatnią odebrał Andrzej Radomski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Przasnyszu.

Podczas uroczystości zaprezentowano znaczek okolicznościowy z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Na znaczku przedstawiono podobiznę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na podstawie obrazu autorstwa Marcello Bacciarellego, który znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments