Ognisko afrykańskiego pomoru świń przy granicy z powiatem. Podejrzenia zachorowań w gminie Krasnosielc i Płoniawy – Bramura
Afrykański pomór świń, inaczej ASF to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Jedyną metodą jej zwalczania jest zabicie i utylizacja chorych, i podejrzanych o zachorowanie świń.
– Jedynym sposobem zakażenia stada świń wirusem ASF jest mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do stada. ASF nie szerzy się, tak jak wiele innych chorób drogą powietrzną. W Polsce jak dotychczas najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
6 lipca Powiatowy Lekarz Weterynarii w Makowie Mazowieckim poinformował o pojawieniu się ognisk chorobowych na swoim terenie.
– Powiatowy Lekarz Weterynarii w Makowie Mazowieckim zawiadamia, o podejrzeniu z dniem 6 lipca 2023 roku wystąpienia choroby zakaźnej, tj. afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie położonym w miejscowości Stary Podoś, gmina Płoniawy Bramura, powiat makowski oraz podejrzeniem z dniem 5 lipca 2023 roku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików padłych, znalezionych w miejscowości Grądy, gmina Krasnosielc, powiat makowski – informuje Lena Lewandowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Makowie Mazowieckim .
Lekarze alarmują mieszkańców oraz hodowców o stosowaniu środków bioasekuracji.
– Powiatowy Lekarz Weterynarii w Makowie Mazowieckim zwraca się z prośbą o poinformowanie mieszkańców, a w szczególności hodowców trzody chlewnej o konieczności stosowania szczególnych środków bioasekuracji, mających na celu zapobiegnięcie wystąpienia ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie – dodaje.
j.b.