Odwiedziliśmy wirtualną strzelnicę w Zespole Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu

Multimedialne urządzenie POJEDYNEK jest kompletnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno – treningowym działającym w wirtualnej rzeczywistości, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

 

– Strzelnica powstała dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Przasnyszu oraz dyrekcji Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Powiat otrzymał na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Urządzenie na pewno zwiększa atrakcyjność szkolenia klas mundurowych – mówi nam wicedyrektor szkoły Grzegorz Szczepkowski.

– Ze strzelnicy mogą korzystać uczniowie, ale też organizacje proobronne. Szkolenia na strzelnicy prowadzi instruktor, pan Michał Michalski, doświadczony żołnierz, który bardzo rzetelnie podchodzi do szkoleń i pomimo, że strzelnica jest wirtualna, stara się wpoić młodzieży takie nawyki związane z bezpieczeństwem, jakby uczniowie pracowali z prawdziwą bronią – dodaje.

 

Szczegóły dotyczące inwestycji przekazuje nam z kolei instruktor Michał Michalski.

– System szkolno – treningowy ”POJEDYNEK” to wirtualna strzelnica laserowa. W związku z tym na strzelnicy tej nie używamy amunicji bojowej, chociaż broń stanowią wierne repliki karabinka H&K oraz pistoletu GLOCK. Mechanizmy ruchome broni w systemie „POJEDYNEK” zasilane są gazem, a amunicją jest wiązka laserowa. Strzelanie odbywa się do celów ukazujących się na ekranie, wyświetlanych przez moduł projekcji – wyjaśnia nam instruktor.

Osoby szkolące się mają do dyspozycji cztery stanowiska strzeleckie wyposażone w cztery karabinki oraz cztery pistolety.

– Strzelanie z broni znajdującej się na wyposażeniu strzelnicy powoduje zbliżone zjawiska jakie zachodzą podczas strzelań amunicją bojową tj. odrzut broni oraz jej podrzut, a także powoduje zbliżony odgłos wystrzału. Strzelnica uczy zasad bezpieczeństwa oraz procedur zachowania się na strzelnicy, bezpiecznego posługiwania się bronią, prowadzenia celnego ognia z różnych postaw na odległości od 25 do 100 metrów, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności – dodaje Michał Michalski.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przasnyszanin
Przasnyszanin
2 dni temu

Śmiech na sali nie strzelnica. Jak można oswajać ludzi z bronią która nie oddaje strzału? Nie oddziałowuje na ramię / rękę strzelca. Nie ma tam podrzutu. Są ludzie których broń mocno zaskakuje w realnym użyciu. Tutaj tego się nie nauczą.

Teraz moda na Pegasusa to może w kaczki lepiej pograć?

Polska
Polska
2 dni temu
Reply to  Przasnyszanin

A strzelałeś z tej broni, że tak się mądrzysz? Jest to bardzo realne.

Rzetelny Rozmówca
Rzetelny Rozmówca
2 dni temu
Reply to  Przasnyszanin

W pierwszej kolejności Pan pójdzie na ta strzelnicę i później sie proszę wypowiadać a nie Mówi Pan o czym o czym w ogóle nie ma pojęcia.

Brokat
Brokat
2 dni temu
Reply to  Przasnyszanin

Tam się uczą celować pajacu

was85
was85
2 dni temu
Reply to  Przasnyszanin

Mechanizmy ruchome zasilane są gazem, dzięki czemu fizyka strzału jest odwzorowana. Naucz się Pan czytać.

User
User
1 dzień temu
Reply to  Przasnyszanin

A kto to przyszedł? Pan maruda niszczyciel dobrej zabawy pogromca uśmiechów dzieci.

Benek
Benek
2 dni temu

Chłop się wypowiedział że broń na tej strzelnicy ma odrzut,podrzut to czego jeszcze chcesz. Myślę że na pewno nie taki jak w realu ale zawsze to coś. Powiedział że to repliki. A może z haubicy mają strzelać.

Zenek
Zenek
2 dni temu
Reply to  Benek

Dokładnie. Nic nie odda realizmu tak samo jak strzał z prawdziwej broni palnej.
Nie kumam jak można się uczyć na czymś takim. Gdzie tu miejsce na zaznajomienie się z budową broni po przez rozłożenie jej na elementy i ponowne złożenie.

was85
was85
2 dni temu
Reply to  Zenek

Zenek Malkontent.. Karabiny i pistolety, w zależności od modelu różnią się między sobą siłą odrzutu i podrzutu. Nie jest powiedziane, że w przyszłości ćwiczący na tej strzelnicy będą używać produktów Heckler & Koch. Będą natomiast wiedzieć, czego się spodziewać przy strzale z prawdziwej broni. To w połączeniu z kształtowaniem prawidłowej pozycji strzeleckiej, nauką zasad bezpieczeństwa w obcowaniu z bronią – bezcenne.

Tomek
Tomek
2 dni temu

Można jakoś zarezerwować tor na godzinę? Chętnie bym sprawdził jak to działa 🙂

Benek
Benek
2 dni temu

Dla znawców tematu: a wojskowy system Śnieżnik przecież to bliźniacze urządzenie i w armii się sprawdza nieprawdaż. Więc dajcie młodzieży szansę.

Gerald
Gerald
1 dzień temu
Reply to  Benek

Młodzież nawet z niej nie korzystała ani razu ,klasy mundurowe,które powinny najbardziej też nie ta strzelnica jest aby być dla pokazu ,bo uczniowie nawet nie mogą z niej skorzystać:)