Odszkodowanie po szczepieniu przeciwko Covid-19 – wpisowe 200 zł

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że osoby, u których wystąpi skutek uboczny szczepienia mogą ubiegać się o odszkodowanie.

 

Wysokość odszkodowania określi Rzecznik Praw Pacjenta.

– Świadczenie finansowe będzie przysługiwało w przypadku wystąpienia skutku ubocznego szczepienia (wymienionego w charakterystyce produktu leczniczego danej szczepionki), który spowodował hospitalizację przez co najmniej 14 dni. Tak samo w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji (o dowolnej długości) – informuje serwis.

 

Wysokość kwoty odszkodowania, na jaką mogą liczyć pacjenci jest jednak uzależniona od długości hospitalizacji:

  • w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego – 3 tys. zł
  • w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni – 10 tys. zł
  • w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni – od 10 tys. zł do 20 tys. zł.

 

W przypadku, gdy potrzebne jest dalsze leczenie lub rehabilitacja po wypisaniu ze szpitala pacjenci mogą otrzymać do 10 tys. złotych. Limit wypłat na 1 osobę to kwota 100 tys. złotych.

Od przyszłej soboty, 12 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Jego wzór przygotował Rzecznik Praw Pacjenta. W momencie, gdy pobyt w szpitalu lub obserwacja na SOR, izbie przyjęć, a także leczenie poszpitalne miały miejsce przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 27 stycznia 2022 roku, termin złożenia wniosku upływa 31 grudnia 2022 roku.

 

Jest jedno „ale”…

– Przy składaniu wniosku o odszkodowanie trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 200 zł na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego. Kwota ta będzie zwracana, jeśli świadczenie zostanie przyznane. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta będzie miało dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku – czytamy.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kefas
Kefas
1 rok temu

A wnioski będą rozpatrywać orzecznicy z ZUSu (zwani cudotwórcami) i system sfinansują poszkodowani, wpłacając 200 zeta na start 😁

Abc
Abc
1 rok temu

Czyli jednak rosyjska ruletka.