Odpowiedź kancelarii prezesa Rady Ministrów w sprawie strefy gospodarczej w Sierakowie

Apel do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie.

12 stycznia 2018r. Robert Gwardys, mieszkaniec Przasnysza (przedstawiciel Mazowieckiej Izby Gospodarczej okręg przasnyski, sekretarz Stowarzyszenia Przedsiębiorczy Przasnysz – przyp.red.) zaapelował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie. Od kilku lat PSG w Sierakowie jest terenem przeznaczonym pod działalność gospodarczą. Teren został uzbrojony m.in. w infrastrukturę drogową przez zarządzającego tj. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Od kilku lat pojawia się problem przekształceń działek zakupionych przez inwestorów, z prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, a tym samym zagospodarowania strefy i brakiem zaspokojenia mieszkańców w nowe miejsca pracy.

– Sprawy gospodarcze są mi szczególnie bliskie, tym bardziej lokalne. Starostwo sprzedaje działki przedsiębiorcom w użytkowaniu wieczystym, a dopiero po wniosku przedsiębiorcy Wojewoda może wyrazić zgodę na przekształcenie działki w prawo własności. Wojewoda jest z PiS, Starosta z PSL domniemam, że fabryki i nowe miejsca pracy przysporzyłyby wyborców obecnie rządzącym w powiecie, bo trudno o inną interpretację tej sytuacji po tylu latach. Nie może być tak, że interes partii stawia się ponad interesem gospodarczym, mając za nic lepsze jutro w tym przypadku mieszkańców Przasnysza i okolic. Ustawą ani uchwałą nie wprowadzimy dobrobytu. A tylko w ciągu ostatnich 2 lat Wojewoda odrzucił 10 wniosków przedsiębiorców. To jakiś absurd, żeby urzędnik odrzucał wolę działania swojego żywiciela, czy my żyjemy w państwie prawa czy w państwie partii ? – skomentował Robert Gwardys

W ostatnich 2 latach udało się uzyskać przekształcenie jednemu przedsiębiorcy który prowadzi obecnie budowę przedsiębiorstwa w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej – przyp. Redakcja.

– Tak, a gdzie pozostała dziesiątka odrzuconych przedsiębiorców tylko z ostatnich 2 lat 2016-2017 ?! Inwestorom zarzuca się, że nie budują na użytkowaniu wieczystym. Jeśli prawo własności nie jest istotne, proszę porównać decyzje inwestorów w przypadku: przedsiębiorcy który otrzymał od Wojewody zgodę na terenie PSG, albo działkę na Chorzelskiej Strefie Gospodarczej. Decyzje o dalszym zainwestowaniu środków zapadły natychmiast po ich zakupie. Dlatego o przekształcenie u wojewody powinien zabiegać nie tylko starosta, ale też burmistrz Przasnysza czy wójtowie okolicznych gmin. Otrzymałem tezę w Urzędzie Miasta Przasnysz, że użytkowanie wieczyste nie jest przeszkodą…. więc dlaczego Urząd Miasta Przasnysz nie sprzedał działek w użytkowaniu wieczystym np. przy stadionie, gdzie inwestorzy podjęli natychmiast decyzje o ich zagospodarowaniu. W przasnyskich rzekach nie płynie złoto, ani nie mamy uniwersytetów z innowacyjnymi technologiami, które moglibyśmy eksportować. Strefa nie jest idealnym rozwiązaniem wobec zachowania zasad konkurencyjności, ale jest szansą na rozbudzenie lokalnej gospodarki i poprawę rynku pracy, musimy to wykorzystać i nie możemy pozwalać na przedkładanie interesów partyjnych nad gospodarcze.

Dlaczego sam Premier miałby się zainteresować sprawą ? – zapytaliśmy.

– Była już toczona batalia medialna o uzyskanie zgody dla obecnie inwestującego w PSG. Natomiast jeśli mamy o każdą nową fabrykę walczyć z wojewodą, to może niech sprawą zainteresuje się Kancelaria Premiera, który na każdym kroku podkreśla utożsamianie się z Polską przedsiębiorczą – odpowiada Robert Gwardys.

Poniżej załączamy państwu apel Roberta do Kancelarii Rady Ministrów Premiera Mateusza Morawieckiego, potwierdzenie jego przyjęcia i przekazania sprawy do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Będziemy śledzić dalszy bieg wydarzeń i informować Państwo o nich.

” Robert Gwardys – mieszkaniec Przasnysz 12.01.2018r.

Ul. Baranowska 64a

06-300 Przasnysz

PREZES

RADY MINISTRÓW

                                                                                                                           Szanowny Pan

                                                                                                                      Mateusz MORAWIECKI

 

Szanowny Panie Premierze

Jako mieszkaniec miasta Przasnysz, zwracam się do Pana z prośbą o zajęcie stanowiska lub interwencję w sprawie blokowania przez Wojewodę Mazowieckiego Pana Zdzisława Sipierę rozwoju Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie. Tym samym braku nowych miejsc pracy, ograniczania bezrobocia ( 11,6% stan na: 2016r.), zatrzymania emigracji (2016r. – wskaźniki migracji wewnętrznej i zewnętrznej są ujemne), zapewniania i tworzenia atrakcyjności lokalnej gospodarki. Pan Wojewoda odrzuca wnioski przedsiębiorców o przekształcenie gruntów w prawo własności od początku kadencji (tylko w latach 2016 – 2017 odmówiono 10-u przedsiębiorcom przekształcenia – źródło: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu).

O istocie prawa własności świadczą natychmiastowe realizacje inwestorów na działkach z prawem własności i ich brak na działkach w dzierżawie wieczystej.

Nawiązując do Pana expose z dn. 12. Grudnia 2017r. :

(…)Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej.

(…)Cała nasza praca ma niewiele sensu, jeśli nie odpowiada na potrzeby młodych ludzi, dla nich, dla was, warto zmieniać Polskę. Tworzymy miejsca pracy dla was, wprowadzamy klauzule społeczne, staramy się aby wynagrodzenia były coraz wyższe, a bezrobocie coraz niższe.

(…)Nasz program to wola budowy Rzeczpospolitej dumnej siłą swojej gospodarki, Rzeczpospolitej bezpiecznych finansowo rodzin, Rzeczpospolitej budzącej podziw i uznanie u innych, Rzeczpospolitej radosnej, bo sprawiedliwie dzielącej owoce rozwoju.”

Panie Premierze

Wierzę że zainteresuje się Pan sprawą, nie można traktować spraw gospodarczych w taki sposób, niczym piąte koło u wozu, a nawet odważę się stwierdzić: bawić się nią! Konsekwencjami takich decyzji jest hamowanie lokalnego rozwoju gospodarczego, hamowanie wzrostu dobrobytu mieszkańców i szans na zatrzymywanie mieszkańców tu gdzie dom, gdzie dojrzewamy, zakładamy rodziny i gdzie chcemy godnie żyć. Z wyrazami szacunku Robert Gwardys”

Czekamy z niecierpliwością na ustosunkowanie się do sytuacji ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Łukasz Chrostowski

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments