„Odnotowaliśmy próbę wykonania przelewu z pańskiego konta” – 40-latek oszukany metodą na „pracownika banku”

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą „na pracownika banku”. Tym razem ich ofiarą padł 40-latek, który przelał na konto oszustów ponad 32 tys. zł.

 

W poniedziałek, 12 lutego do policji zgłosił się 40-letni mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa.

– 40-latek odebrał telefon od rzekomego pracownika banku z informacją, że na jego koncie odnotowano podejrzaną próbę wykonania przelewu w innym mieście. Zdziwiony zaprzeczył, aby to on chciał wykonać ten przelew. W związku z tym „konsultant” poinformował o wdrożeniu procedury zabezpieczenia środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Zalecił 40-latkowi zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Następnie podał mężczyźnie numer „bezpiecznego konta” i polecił, aby mężczyzna przelał tam swoje oszczędności – wyjaśnia asp. Magda Zarembska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Mężczyzna myślał, że wykonując wszystkie zalecane polecenia, w ten sposób uchroni swoje życiowe oszczędności.

– Dopiero po zakończonej rozmowie zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, ponieważ „konsultant” nie podał mu hasła dostępowego do nowego rachunku. W wyniku tego oszustwa 40-latek stracił ponad 32 tys. złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą – dodaje rzeczniczka.

Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z obcymi osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych lub bankowych:

  • nigdy nie wierz bezkrytycznie w to, co mówią dzwoniący do ciebie ludzie – zwłaszcza, gdy rozmowa dotyczy przekazania pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy;
  • za każdym razem weryfikuj przychodzące połączenia – rozłączając się z aktualnym rozmówcą przed wykonaniem kolejnego telefonu;
  • nie działaj pod presją czasu, zwłaszcza gdy chodzi o przekazanie/przelanie pieniędzy;
  • jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, że dzwoniąca osoba jest tym, za kogo się podaje, nie wahaj się zawiadomić Policji;
  • w przypadku telefonu z banku z informacją, że twoje pieniądze są zagrożone, rozłącz się i jak najszybciej udaj się do najbliższej placówki.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Antek
Antek
4 miesięcy temu

Idiotów siać nie trzeba . . . .