Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu Soldau i kilkanaście ton prochów ludzkich

W ostatnich dniach odnaleziono dowód niemieckiej zbrodni polegającej na zacieraniu na terenie Europy Wschodniej śladów wojennego ludobójstwa. Wkrótce Instytut Pamięci Narodowej przedstawi więcej szczegółów dotyczących tej sprawy.

 

W dniach od 4 do 10 lipca 2022 r. naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dokonał przełomowego odkrycia miejsca zdeponowania szczątków ludzkich. Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie i ujawniono kilkanaście ton prochów ludzkich.

13 lipca w tej sprawie podczas konferencji prasowej, oficjalnie wypowie się prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

 

Dokładna lokalizacja miejsca odnalezienia dowodów niemieckiej zbrodni znajduje się w powiecie działdowskim, tuż za granicą z powiatem mławskim.

Funkcjonujący w latach 1939-1945 lager Soldau był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach Polski północnej. Dokonywane przez okupanta formalne zmiany nazwy i przeznaczania obozu (obóz przejściowy, obóz jeniecki, obóz pracy wychowawczej), nie przesłoniły podstawowego zadania, jakim była planowa eksterminacja polskiej elity narodowej północnego Mazowsza, w tym szczególnie duchowieństwa.

 

 

ren

Źródło IPN
Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
26 dni temu

Wielka sprawa…
Chwała śledczym IPN.

Żanet
Żanet
26 dni temu

Na terenie obozu szkoła muzyczna…. Budynki obozu zaniedbane 🙁 Temat Działdowa i Starych Jabłonek powaraca. Oni nie dadzą o sobie zapomnieć… Rodziny pamiętają. Kilkanaście ton prochów ludzkich … Ludzie ludziom zgotowali ten los i co dalej?

Samuel
Samuel
25 dni temu

I pomyśleć że te lewackie POwskie śmieci chcieli likwidacji IPNu…

Anna
Anna
25 dni temu

i w ramach repatriacji teraz Niemcy łaskawie sprzedadzą nam ruski gaz rewewrsem puszczony. oczywiście za grube euro.

michał
michał
25 dni temu

Kilkanaście lat zajęło IPN-owi śledztwo w sprawie winnych wywołania II Wojny Światowej. I jak myślicie, czym się zakończyło? Oczywiście umorzeniem, bo sprawcy jak ustalono nie żyją! Śmiać się czy płakać?