Odkryj sekret zdrowego stylu życia – 3 inspiracje z wykorzystaniem wyciskarki wolnoobrotowej

Soki i smoothies to nie wszystko, co może zrobić dla nas wyciskarka wolnoobrotowa. To pozornie proste urządzenie potrafi oddać nieocenione usługi w kuchni. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej wprowadzić zdrową dietę dla całej rodziny. Przy tym sama wyciskarka jest prosta w obsłudze i wbrew nazwie pracuje dość szybko.

 

Soki i smoothies z wyciskarki wolnoobrotowej

Produkcja soków i smoothies to podstawowe zadanie wyciskarki wolnoobrotowej. Nadaje się zresztą do tego celu wspaniale – dzięki wolnej pracy (wolnej w porównaniu z sokowirówką) i małej liczbie obrotów produkty nie nagrzewają się, a więc nie tracą cennych witamin i substancji odżywczych.

Wyciskarki wolnoobrotowe nie tną owoców i warzyw, ale miażdżą je i zgniatają. Brak kontaktu ze stalowymi ostrzami to dodatkowy argument przemawiający za takim właśnie rozwiązaniem.

Soki z wyciskarek nie są tak klarowne, jak te z sokowirówek, ale i na to jest sposób. Wystarczy użyć odpowiedniego sitka. Jednak nie warto – gęste soki są bardziej odżywcze i sycące.

Soki owocowe i warzywne można wyciskać praktycznie ze wszystkich owoców i warzyw. Do najpopularniejszych należą nasze rodzime jabłka i gruszki, ale można sięgnąć też po ananasy, mango, melony, brzoskwinie.

Jeśli chodzi o warzywa, to prym wiodą zielone, a więc seler naciowy, jarmuż, szpinak, kapusta. Warto sięgnąć też po buraki, marchew, seler korzeniowy.

Smoothies z wyciskarki wolnoobrotowej można bardzo łatwo zamienić w koktajl. W tym celu wystarczy dodać jogurt, kefir, maślankę lub mleko. Opcjonalnie można też dołożyć łyżkę lub dwie płatków owsianych albo nasion chia.

Domowe napoje roślinne z wyciskarki

Napoje roślinne, popularnie ale błędnie określane mianem mleka, nie należą do najtańszych. Litr kosztuje co najmniej dwa razy tyle, ile zwykłe mleko.

Jak się jednak okazuje, na wszystko jest sposób: taki napój można sobie zrobić w domu. Wystarczy wyciskarka wolnoobrotowa PJ400.

Z napojami roślinnymi jest nieco trudniej niż z sokami – produkty trzeba wcześniej namoczyć, więc cały proces trwa dość długo.

Najlepszą opcją jest namoczenie migdałów, wiórków kokosowych czy płatków owsianych na noc. Jeśli chcemy uzyskać napój sojowy, ziarna soi musimy namoczyć i zagotować. Warto jednak podjąć ten trud w zamian za naturalny, świeży i zdrowy produkt.

Napoje roślinne są nieocenionym zamiennikiem mleka dla osób z nietolerancją laktozy.

Jak zrobić w domu mus owocowy lub przecier warzywny? Użyj wyciskarki wolnoobrotowej!

Musy owocowe to ulubiony przysmak dzieci. Niestety, kupując je w sklepie, nigdy nie mamy pewności, czy nie zostały dosłodzone. Na szczęście możemy je robić samodzielnie w domu. Będzie to z korzyścią dla zdrowia i portfela, bo mały mus potrafi kosztować tyle, ile kilogram owoców.

Przy robieniu musów owocowych można poprzestać na samych owocach. Jeśli jednak w planach są przeciery warzywne, które mają być bazą do zup lub sosów, można dodać przyprawy lub zioła, ale nie jest to konieczne.

Ważne: o ile do wyciskania soków i smoothie można wrzucić do wyciskarki umyte warzywa i owoce ze skórkami, to do przecierów trzeba je obrać i usunąć gniazda nasienne.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.