Odcisk palca w dowodzie osobistym – zmiany będą wdrażane sukcesywnie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowują zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r. – To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał wiceminister Paweł Szefernaker.

 

Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie do warstwy elektronicznej dowodów odcisków palców, zaś do warstwy graficznej podpisu posiadacza.

– Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – mówił sekretarz stanu w MSWiA.

Przepisy zobowiązują również Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).

Czas na wdrożenie nowych wzorów dowodów osobistych jest do sierpnia 2021 r. Dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

 

ren


 

Źródło gov.pl
Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TW Lolek
TW Lolek
2 lat temu

Permanentna inwigilacja.

Laszvlo
Laszvlo
2 lat temu

A gdzie grupa krwi, która była ,,wbijana” kierowcom w starych dowodach książeczkowych? A gdzie informacja kogo zawiadomić w razie konieczności? To byłyby użyteczne informacje, a nie odciski palców, bo złodzieje i tak używają rękawiczek. A mnie wystarczył dzień ciężkiej pracy przy murarce, by nie móc wieczorem otworzyć laptopa z czytnika linii papilarnych. Niedługo kod DNA