Od września wejdzie możliwość nauki języka łacińskiego w szkołach

Założeniem powrotu do szkół w Polsce języka łacińskiego jest chęć „sięgnięcia do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy”.

 

– Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych) – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki

Język łaciński w szkołach w 2023 roku będzie mógł być nauczany już w klasach VII i VIII szkół podstawowych oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego, jeśli tylko taka oferta w danej szkole się pojawi. Wybór tego języka będzie dobrowolny.

 

– W konsekwencji tej zmiany od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński – dodaje ministerstwo.

Uczniowie szkoły podstawowej poznają 500 najczęściej używanych łacińskich słów, nauczą się rozpoznawania form z zakresu gramatyki języka łacińskiego oraz rozumienia prostych wypowiedzi pisemnych w języku łacińskim. Będzie musiał przyswoić wiedzę z zakresu znajomości tak zwanej specyfiki kultury antycznej, czyli motywy, toposy itd..

W szkole średniej będą dostępne trzy warianty nauki:

  • Nauka języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym,
  • Nauka języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie rozszerzonym,
  • Nauka języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments