Od stycznia zapłacimy dużo więcej za prąd i gaz

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych.

 

Urząd Regulacji Energetyki podał nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych. Wynika z nich, że w 2022 roku za prąd będziemy płacić o ok. 24 proc. więcej (ok. 21 złotych).

URE jako główne przyczyny wzrostu naszych rachunków upatruje w hurtowych cenach energii oraz kosztach zakupu praw do emisji CO2.

– Rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną – informuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Departament Komunikacji Społecznej URE.

 

– Drugim  czynnikiem znacząco przekładającym się  na ceny energii w Polsce, są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Nasza energetyka w większości oparta jest bowiem na tym paliwie: 80 proc. wyprodukowanej w tym roku w kraju energii elektrycznej pochodziło właśnie z węgla. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 r. do listopada br. wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną – dodaje.

 

Więcej na rachunkach „kuchenkowiczów”

To nie koniec złych wieści. Wzrosną bowiem także rachunki za gaz.

– Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.) – czytamy.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Hehehehe. Dobra zmiana jak nic.

Zenek
Zenek
1 miesiąc temu

Wchodzi „nowy ład”…
Czy tylko mi się to kojarzy z hasłami zza wschodniej granicy?
Ale wracając…Dzięki nowemu ładowi takiemu Zenekowi jak ja, zostanie w kieszeni ze 2tyś zł. – wg reklam, żeby nie było. I co? Dzięki temu będzie mnie stać by jakoś te wszystkie podwyżki opłacić, czyli dalej zostanę z niczym, no może będę musiał dołożyć z oszczędności 😀

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Pisowi podwyżki niestraszne bo dali sobie podwyżki ponad 50 % a społeczeństwu dali i dadzą podwyzki prądu, gazu, węgla. Dobra zmiana dla swoich i nowy ład też, ale nie mamy się co martwić bo mamy super mocarstwo które jest naszym sprzymierzeńcem Węgry UE i USA nam niepotrzebne i wolne media też wystarczy TVP PiS

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Nie tyle Węgry, co Rosja. Pewne jest, że Macierewicz to ruski agent. Nie zdziwię się, jak z Jarosławem jest tak samo. Skłócili nas z całą UE, teraz z Amerykanami. Pieniędzy z Unii Nie ma, więc pożyczą od Chińczykow. A jednej trzeciej narodu to pasuje, bo dostali jakieś ochłapy.

Edzio
Edzio
1 miesiąc temu

Nikt tak bardzo z ruskimi się nie dogadywał jak towarzysz tusk. Według ciebie ciągle robienie lac.y i włażenie w du.ę jak to sam sikorka przyznał jest lepsze!? Twoje preferencje , twoja sprawa . Na całe szczęście jedna dziesiąta nie decyduje o losie jednej trzeciej.

Maxx
Maxx
1 miesiąc temu

Stara unia w jednej drużynie z Putinem dowala podatki od nośników energii .. czyli od wszystkiego. Twardy elektorat niemiłościwie nam panujących się cieszy. Wszystkie te zmiany były klepnięte przez UE za naszą zgodą a z zakazem sprzedaży aut spalinowych to nawet się zadeklarowaliśmy wcześniej przed Niemcami. Oby tak dalej to zostanie dużo wolnej, żyznej ziemi i niewolników do podziału między Niemcami i Putinem.