Od stycznia zapłacimy dużo więcej za prąd i gaz

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych.

 

Urząd Regulacji Energetyki podał nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych. Wynika z nich, że w 2022 roku za prąd będziemy płacić o ok. 24 proc. więcej (ok. 21 złotych).

URE jako główne przyczyny wzrostu naszych rachunków upatruje w hurtowych cenach energii oraz kosztach zakupu praw do emisji CO2.

– Rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną – informuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Departament Komunikacji Społecznej URE.

 

– Drugim  czynnikiem znacząco przekładającym się  na ceny energii w Polsce, są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Nasza energetyka w większości oparta jest bowiem na tym paliwie: 80 proc. wyprodukowanej w tym roku w kraju energii elektrycznej pochodziło właśnie z węgla. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 r. do listopada br. wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną – dodaje.

 

Więcej na rachunkach „kuchenkowiczów”

To nie koniec złych wieści. Wzrosną bowiem także rachunki za gaz.

– Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.) – czytamy.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Hehehehe. Dobra zmiana jak nic.

Zenek
Zenek
11 miesięcy temu

Wchodzi „nowy ład”…
Czy tylko mi się to kojarzy z hasłami zza wschodniej granicy?
Ale wracając…Dzięki nowemu ładowi takiemu Zenekowi jak ja, zostanie w kieszeni ze 2tyś zł. – wg reklam, żeby nie było. I co? Dzięki temu będzie mnie stać by jakoś te wszystkie podwyżki opłacić, czyli dalej zostanę z niczym, no może będę musiał dołożyć z oszczędności 😀

Piotr
Piotr
11 miesięcy temu

Pisowi podwyżki niestraszne bo dali sobie podwyżki ponad 50 % a społeczeństwu dali i dadzą podwyzki prądu, gazu, węgla. Dobra zmiana dla swoich i nowy ład też, ale nie mamy się co martwić bo mamy super mocarstwo które jest naszym sprzymierzeńcem Węgry UE i USA nam niepotrzebne i wolne media też wystarczy TVP PiS

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Nie tyle Węgry, co Rosja. Pewne jest, że Macierewicz to ruski agent. Nie zdziwię się, jak z Jarosławem jest tak samo. Skłócili nas z całą UE, teraz z Amerykanami. Pieniędzy z Unii Nie ma, więc pożyczą od Chińczykow. A jednej trzeciej narodu to pasuje, bo dostali jakieś ochłapy.

Edzio
Edzio
11 miesięcy temu

Nikt tak bardzo z ruskimi się nie dogadywał jak towarzysz tusk. Według ciebie ciągle robienie lac.y i włażenie w du.ę jak to sam sikorka przyznał jest lepsze!? Twoje preferencje , twoja sprawa . Na całe szczęście jedna dziesiąta nie decyduje o losie jednej trzeciej.

Maxx
Maxx
11 miesięcy temu

Stara unia w jednej drużynie z Putinem dowala podatki od nośników energii .. czyli od wszystkiego. Twardy elektorat niemiłościwie nam panujących się cieszy. Wszystkie te zmiany były klepnięte przez UE za naszą zgodą a z zakazem sprzedaży aut spalinowych to nawet się zadeklarowaliśmy wcześniej przed Niemcami. Oby tak dalej to zostanie dużo wolnej, żyznej ziemi i niewolników do podziału między Niemcami i Putinem.