Od stycznia na Mazowszu cztery nowe miasta

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które zakłada, że od 1 stycznia 2023 r. w Polsce status miasta zyska 15 miejscowości. Na Mazowszu zmiana dotyczy 4 samorządów.

 

– Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – poinformowano we wtorek na rządowej stronie gov.pl.

Od 1 stycznia 2023 r. Polska będzie miała o 15 miast więcej niż do tej pory. Ponadto od nowego roku kilka miast i gmin zmieni swoje granice. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Nadaje także gminie lub miejscowości status miasta. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu.

 

– Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – dodano w komunikacie.

Na Mazowszu od 1 stycznia 2023 r. status miasta otrzyma: Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów.  Od 1 stycznia 2023 r. zmienione zostaną także granice Góry Kalwarii.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments